A Deadline lehozta, hogy egy belsős forrásuk szerint a stúdiókat képviselő szervezet októberig nem is akar tárgyalni az írók szakszervezetével (az írósztrájk céljairól ez remek összefoglaló magyarul), mivel addigra kivéreztetik őket, már a házaik és életmódjuk lesz veszélyben (így nyilván jobban engednének).
Ez két dolgot jelenthet:
- vagy tényleg ezt akarják, szóval “kiderült”, hogy mennyire lélektelen szociopataként gondolkoznak “cruel, but necessary evil”.
- vagy csak elhintették “bennfentessel”, hogy akár eddig is hajlandók elmenni, így növelve az asztalhoz ülés korábbi esélyét, és persze az ott nyerést. Érdekes taktika lenne a lélektelenség felvállalása a nép szemében a jobb tárgyalásért, de aztán rájöttem, hogy mindenki tojik rá az átlag médiafogyasztókból.
A Deadline cikk szerint az első esélyesebb, mivel más forrásuk szerint az egész a WGA legyalulásáról is szól “They also confirm that the plan to grind down the guild has long been in the works”, gondolom a jövőbeli sztrájkok esélyét csökkentendő.
Mindezt úgy, hogy a stúdiókat épp fenyegeti a színész sztrájk is, holnapra dől el, hogy minden leáll-e, ami nem csak forgatást, de a PR dolgokat, reklámozást is érint például. Lehet pont ennek közelsége miatt is “villantották meg” a keménységüket?
A konkrét tény az, hogy jelenleg nem tárgyal a WGA és a stúdiókat képviselő AMPTP. Az SGA pedig már jóváhagyta a sztrájkot, de velük még beszélnek, hiszen nélkülük a már kész forgatókönyvekkel sem tudnak mint kezdeni, sem reklámozni a már leforgatott dolgokat.
Érdekes, hogy személy szerint ebből én semmit sem érzékelek, míg az előzőre nagyon is jól emlékszem, mert pl. a 24-nél egy komplett évadnyi szünet volt miatta a 6. és 7. közt, más sorozatnál meg fél évadok jelentek meg, pl. a Supernatural 3. évadja emiatt lett csonka, ami mondjuk ennek ellenére sztem a legjobb évad volt. Azóta persze családos ember lettem, nem fogyasztok olyan sok tartalmat, lehet csak később fog feltűnni, hogy van valami sztrájk, de lehet semmi se fog belőle feltűnni, mert már most is egyre több olyan tartalommal találkozik az ember, amiről azt gondolnám, hogy egy MI írta, nem hús-vér író.
igen, a nagy törést most is az országos sorozatoknál éreznénk, de nyilván azt már alig nézzük, a streaming premierek meg már leforgatott évadokkal zajlanak, szóval max azt veszed majd észre, hogy kicsit kevesebb jön, és a következő évad nem 1 hanem több év késéssel állít be.
Bár én is szoktam viccelni az “ezt MI írta” dologgal, de nyilván sokkal komplexebb a kérdés, és nem mindig az író tehet róla, hogy fos többszáz ember cooperatív munkája.
Még ha több sorirész nem jönne ki, akkor is annyi film és sorozat lenne, amiket be kellene pótolnom, hogy az összjátékidejük kitenne legalább 15 évet.. Másrészről viszont vérlázító ez a hozzáállás az írók felé, mintha vadállatoknak néznék őket, amiket tényleg ki kell véreztetni és az a cél, hogy ne maradjon más csak az AI. Engem is kiakasztana, ha az én produktumomból akarnának kitanítani egy olyan gépet, ami végül, ki tudja hány év múlva, de biztosan elvenné a munkámat..
kíváncsi leszek, mit lépnek a színészek, ha lejár a határidő..
@blady: Ez az én szememben annyira nem fekete-fehér, mert egyrészt megértem az írók oldalát, hogy elsősorban féltik a munkájukat, másrészt ez az MI ellenesség nekem elég luddita gondolkodás is egyben, amit sosem tudtam támogatni semmilyen szakmával kapcsolatban. Az én szakmámba is kezd betörni meg úgy az egész IT-ba, de inkább lehetőségként tekintek rá egyelőre, mint ellenségre.
A színészekkel valószínűleg hamar megegyeznek de az írók hiába kapálóznak majd be lesznek darálva. Lehet köpködni a stúdiókra de teljesen megértem a lélektelen hozzáállást. Én is ezt tenném a helyükben.
Ahogy mondod, senkit sem fog izgatni, ha nincstelen lesz pár író.
Mindenki kicsit hőbörög, hogy nahát milyen mocskok, aztán továbbgörget a feedben.
Volt világjárvány, van háború azt is pont lesz@rja az aki éppen nem a puska csövébe bámul.
Nihilista világ ez kéremszépen.
Nem csak az AI-ról szól a sztrájk. human által linkelt cikkben az egész benne van.
Itt is többször előkerült, hogy a forgatókönyvek rosszak, összecsapottak. na emiatt is megy a sztrájk.
Ki kell szervezni az írást Indiába, ott szarért-húgyért dolgoznak és akkor lesz Batman meg Stranger Things tízoercenként táncos-éneklős jelenettel.
és nem egyeztek meg
Factually cimu podcast eleg jo beszelgetest csinalt a temaban ket szakszervezeti vezetovel. A host kibirhatatlan de a belsos infok erdekesek.
Why Writers Are On Strike | FACTUALLY with David A. Goodman and Danielle Sanchez-Witzel
Jol erzodik ebbol, hogy az AI nem konkurencia, nem is felnek tole. A modellvaltas a gond, tul sokat valtozott 10 ev alatt a piac.
Szemelyes velemenyem az, hogy kevesebb iro lesz de ok jol meg lesznek fizetve. A legnagyobb gondjuk a sok honap, amit ket munka kozott kell kihuzniuk, ezert ragaszkodnak a royaltyhoz es egyeb garanciakhoz. Ha meg ennyi parhuzamosan keszulo tartalom mellett is sok az ures ido, akkor egyszeruen tul sokan akarnak irasbol megelni. Eddig lehetett ezt huzni, ezert tudnak most sokkal kemenyebben alkudozni a studiok is. Konkretan meg sem ereznek, ha az irok fele mas munkat keresne. Sajnalom oket de a hiba eredeti oka az, hogy a szakszervezeti vezetok hulyek voltak, nem fokozatosan kezdtek atszervezni a szakmat. Jobb felteteleket akarki tud kovetelni, ettol meg nem lesznek vezetok.
és a színészek is sztárjkba kezdenek.
@Gunslinger nem hiszem, hogy túlzottan fekete-fehér lenne az, ha egy picivel több tisztelettel állnának hozzá a szakmabeliekhez. Tény, hogy sok a szutyok, de mit fognak azzal megoldani, ha teljesen elzárkóznak és a saját zsebükbe szórják a bevételek nagy részét. Ez már A-listás színészeknek sem tetszik, de ott legalább van valamiféle összefogás:D
AI az én szakmámba nem kezd még betörni, és nem ellenségként tekintek rá, csak számomra ijesztő pl az, hogy már most mikre képes. Freddie Mercury-val énekelteti el úgy a my heart will go on-t, hogy aki nincs képben, tényleg elhinné, hogy ő énekelte…de ez most csak egy miniatűr példa, és elsőre tökfunnak tűnik, de szépen körvonalazza, miért van félnivalója tőle az embereknek. Sok jóval, de ugyanannyi negatív hullámmal is kecsegtet. Nem kell egyetérteni, nem azért írtam, csak én így gondolom.
Nemes egyszeruseggel a studiok ennyire ki akarnak zsigerelni mindenkit. Ultimate capitalism, fellas.
A SAG most jelentette be hogy sztrajkolni fognak es kiallnak a WGA mellett. Egyik kovetelesuk az hogy a streaming residual-okat megkapjak az irok is.
Btw minden amerikai szinesz SAG-es szoval a del es kelet-europai filmgyartas meg fogja erezni a sztrajkot, ha leallnak olyan projektek mint a Marvel szarjai (secret invasion, looking at you), HBO sorozatok, meg a Dunehez hasonlo jovobeni projektek amik az Origoban vagy a Kordaban forognak.
igen, hát ez a sztrájk főleg így a színészekkel együtt nem az idei termésre lesz hatással, hanem jövőre lesz majd egy kicsit üres a műsor. streamingen ez talán nem vészes, mert majd behoznak gondolom ezer éves teljes sorozatokat, de a most futó sorozatok között egy másfél éves kihagyás az új évadig, akkor is talán csak egy csonka évaddal a folytatásban elég durván arathat majd.
nem emlékszem, hogy 15 éve melyik sorozatokat intézte el így, vagy úgy az akkori sztrájk, de tudom, hogy volt nem is egy.
amúgy persze hajrá írók és hajrá színészek, taszító az amit a stúdiók művelnek.