52 hozzászólás a “Ja az a köpenye” bejegyzéshez

  1. Mese tanulsága 2025-ben:
    Nézzétek kislányok, ha ennek a latin kisfiúnak, ezzel a szemöldökkel sikerült Hófehérke hercegnővé válnia, akkor nektek is sikerülhet! Soha ne adjátok fel az álmaitokat! A herceg a fehér lovon sem kell egy ilyen harcos amazonnak mint te, max ha egy öregasszony túlpermetezett almája a torkodon akad, miközben a hét kisnövésű férfi, akik befogadtak éppen dolgoztak míg te állatokkal daloláztál otthon a takarítás helyett, ami egy ódivatú dolog, pláne manapság munkanélküliként, ha egyszer apa pici hercegnőjének születtél és neked minden jár, de sose ismerd el 8 férfi plusz a téged életben hagyott férfi vadász támogatását az utadon, mindent magadnak köszönhetsz, legyél büszke nő, hercegnő!

  2. kb kisbableány szintű bukás és felháborodás …
    Vagy a mostoha legyen csúnyább, vagy a hófehérke szebb, jah és persze fehér ….

  3. Nem értem, mi a probléma Gal Gadot castingjával. A mostoha volt a legszebb nő a vidéken, amíg Hófehérke fel nem nőtt, a mesében. (Persze lehetne rideg szépség, mint Anjelica Huston az Addams family-ben, de azt meg csak el tudja játszani!) Akkor olyan nagy különbség nem lehetett köztük. Hogy a kiscsaj kinek tetszik, kinek nem, az meg relatív.
    Vannak ezzel a filmmel más bajok, ami így előzetesen látszik, a fentiek ehhez apróságok.
    Pl. a törpök szerintem minden szereplőnél borzalmasabbak…

  4. csuszu1:

    “akinek a bőre fehér volt, az ajkai vörösek, s a haja ébenfekete”…

    Itt felcserélődtek a színek azért, nem?

  5. Az igazi csavar az lenne, ha a mostohával jönne össze és a Herceg vagy a Tükör lenne a gonosz.

  6. Minden alkalommal, mikor látok erről a filmről valamit, megdöbbent, hogy nem már 1-2 éve bemutatták.

  7. Nem tudom mit kell még mindig vergődni a bőrszínén, mikor már elmondták, hogy ebben a verzióban nem arról kapta a nevét.

  8. Anyám, hogy minden vonatkozó poszt alatt ez a soviniszta, nyomasztó maszlag megy. :D Hogy milyen a bőrszíne, meg a hajszíne, a szemöldöke is milyen, és különben is, NEM ELÉG SZÉP, sőt ronda az egész lány. Miközben ez egy Disney-mese, jó hogy nem a mellméretét meg a seggformáját kéritek számon, meg színkódokkal vezetitek le, hogy elég fehér-e az a fehér. Ráadásul az eredeti történetnek már rég van millió változata a török szappanoperától kezdve a japán animén át a spanyol horrorig.

  9. Bár a törpék iszonyú mennyiségű utómunka árán kerti törpék lettek, ennek a woke vacaknak már tök mindegy!

    Sebaj, Rachel Zegler már aláírt a Netflixnek, a Tyereskova biopicben lesz a főszereplő! De lehet, hogy az is késik, mert jön a Gagarin film is tőlük, a főszerepben Jaden Smith.

  10. @jszkfer

    Csakhogy ez konkrétan a Disney-féle Hófehérke élőszereplős változtata (live version remake).
    Nem egy török szappanoperáé, nem egy japán animé(j)é(?), nem egy spanyol horroré. Szóval irreleváns azokkal példálózni.

  11. Remélem ezt a nagyszerű és progresszív ösvényt tovább követve az élőszereplős Herkules pedig Peter Dinklage lesz. Alig várom!

    (mondjuk az sem segít hogy Rachel tipikusan azt a butuska kivagyi PR rémálom ligát erősíti, akik ellen Amerikában rendkívül egyszerű hergelni.)

  12. Én csak a kommentekért jöttem :D

    Szerintem érdemes megpróbálni elengedni a berögzült elvárásokat. Nem gáz, ha nem sikerül, de megpróbálni illik.
    És megpróbálni belehelyezkedni olyan célcsoportok helyébe, akik ritkábban kapják meg a saját főhősüket. Annyira hozzá vagyunk szokva a fehér mesehőseinkhez, hogy fura látni az utóbbi 20 évben a változást: lassan megszokott lesz, hogy kicsit keletibb, délibb vagy latinosabb a főhős, mint ahogy megszoktuk. Lehet, hogy ettől egy hétéves Puerto Rico-i kislány közelebb fogja magához érezni Hófehérkét, ez olyan nagy baj? Annyira ragaszkodunk a megszokotthoz a művészetben is, hogy ezt nem akarjuk engedni?

  13. @Endymion

    A Disney meg a Grimm-mese adaptációja, a Grimm-mese meg egy 16. századból eredő mese német adaptációja, és így áll össze a láncolat. Szóval nem pontosan értem, mit akartál ezzel igazolni, hogy mivel az egyel előtti láncszem a régi Disney-film, ezért bármihez is igazodni kell? Hagyjuk már, egy tök sima típusmese sokadik variánsa, most éppen kolumbiai-lengyel (egyébként: amerikai) Snow White-al.

  14. De hogy a bejegyzés lényegéhez is hozzászóljak: azért ez egy rettenet poszter szerintem. :D Én is a kezének néztem először, de mindenképpen baromi amorf látvány.

  15. engem jobban zavar, hogy szemgyilkos az egész. Értem, hogy a napfényt is animálták, de valahogy bántja a szemem. Előzetes alatt már-már ömlöttek a könnyeim..pedig próbáltam úgy nézni, mint mondjuk egy Shreket:D deáhh technikailag ég és föld..

  16. Lehet, hogy a film nem lesz Oscar dijra jelolve. De a kommenteket olvasva elszomorito hogy meg mindig ott tartunk, hogy ha egy filmnek (vagy barminek) nem a feher hetero ferfiak a celkozonsege akkor az szar. Senki nem kenyszerit senkit hogy nezze meg ezt a filmet (vagy barmi mast), amit nem akar. Ez a film nem fogja törölni a regi klasszikus mesét. Ez egy LEHETŐSEG, azoknak akik kivancsiak erre a verzióra. Ha nem is lesz siker anyagilag, de a nezők kozott lesz egy szines bőrű kislany akinek több önbizalmat ad a bőrszine miatt, szerintem már megérte. Mondom ezt úgy hogy nem valószinü hogy én rohanni fogok ra a mozikba, de elfogadom, hogy nem nekem keszult es kesz.

  17. Jszkfer: tökre adnám ha valóban egy új iteráció lenne a karakter, DE

    Ha egyszer ugyanaz:
    -a ruha
    -a környezet
    -az énekek (+1-2 gagyibb töltelék mint mindig)
    épp csak nem ugyanaz a szőrszál lóg ki a banya bal orrlukából
    akkor ne csináljunk már úgy mintha ez valami sobrave&sodaring innováció lenne, mert nem az.

    Ez egy gagyi audiovizuál copypaste ami pont azért vállalta be a legröhejesebb csavart az eredetin hogy legalább kicsit felmenjen a pulzusszáma a közönségnek a release előtt. Ez sajnos még mindig ugyanaz a stúdió ami lephotoshoppolja a feketéket a kínai plakátjairól.

    Ne dicsérjük a szándékos provokációt mert amugy pont ez generálja a “sovinizmust” (plusz lásd milyen klasszul szokta támogatni a stúdió a támadás alatt álló színészeit… ja, nem)

  18. Sawyer, ez is igaz, de szándékosan nem erről írtam, hanem a szépség relatív mivoltától.
    Tény, hogy egy mesében kevéssé zavaró ez a felcserélődés, de engem jobban zavar, hogy gyanítom, nem a diverzitás elfogadtatása itt a lényeg, hanem valamiért pont fordítva, mert így egesz biztosan nem lehet érzékenyíteni. Ha nem így lenne a The Womman King-ben is szaladgálnának szőke kékszemű harcos csajok. Írtam már valahol, talán a hableánynál, hogy hogy ezeket a fiatal színésznőket sajnálom inkább, mert vélt es valós gyűlölethullámnak teszik ki őket (vélt azért, mert sokan csak azért háborodnak fel, mert nem az ismert karaktert látják a színészben, aztán simán lerasszistázzák őket, pedig lehet, hogy távol áll tőlük. Én elengedtem ezt, mert ami egymás ellen fordít embereket az ellenkezik mindennel amit a világról gondolok, de amikor ilyen kreatív döntések születnek, akkor a döntéshozóknak is tisztában kell lenniük azzal, hogy ez mivel jár. A századik cikk alatt sem csillapodnak a kedélyek, és azt olvasom nem tudom hány helyen, hogy míg a hableányt szimplán rondának nevezték, addig Zeglert Gadottal méricskélik össze, csak azért, mert ez meg sem fordult a castingért felelősök fejében, és nem szempont számukra a fiatal színészek védelme. Mert persze, hogy egy feltörekvő sztárocska elfogad egy ilyen ajánlatot és azt hiszi, hogy ez róla szól, holott senkit nem érdekel, hogy ő közben sérül-e?
    Na mindegy, kiadtam, töröld, human, ha nem ide való, de amíg ilyen filmek jönnek, addig ez mindig téma lesz.

  19. Pont leszrom hogy Hófehérke egy hermafrodita törpe lesz-e vagy egy bipoláris jegesmedve.

    Szerintem azon érdemes elgondolkodni, hogy ha egy színesbőrű kitalált ember/hős/személy életéről szóló filmben az illetőt egy másik rassz játszaná akkor mit kapna a film attól a közösségtől…..pl mit tudom én Fekete Párduc – Chris Pratt, vagy Miles Morales – Tom Holland….naugye :)
    Tovább gondolva: akkor fehérként miért kéne szarul éreznie magát bárkinek, ha alapvetően hasonló elvárásai elképzelései vannak egy eredetileg fehér karakterrrel kapcsolatban.. Legyünk elfogadóak, oké, egyetértek, de attól még van akinek ez szarul eshet . (attól még nem feltétlen akármigyűlölő gonosz ember)

  20. Danzig: ez ott sántít, hogy mivel nekik amúgy is alig van hősük, így nyilván máshogy venné ki magát (de pl a Disney folyamat törli a vöröshajú nőket pl;). Ha valami domináns (fehérek és többnyire férfiak sokszáz éven át), ahhoz tök más nyúlni.

    22-es csapája az egész:
    – a fehérek domináltak a kultúrában, így főleg csak róluk született mű, az ő szemszögükből.
    – az emberek kevés új dologra mennek, létező cím kell nekik, így ehhez nyúlnak a filmgyárban.
    – lehet mutogatni, hogy régen hogy volt, úgy kell megcsinálni most is, na de ott rasszizmus és hímsovinizmus volt.

    bezárult a kör, a teljesen amorális Disney meg mosolyog a markába, ha bejön.

    Szvsz egy mesét minden kultúrára nyugodtan lehet adaptálni, ahogy a Disney is amerikásította a Grimm mesét, hiszen általános igazságokat tartalmaz, amiket el lehet mondani mindenkinek. Ezeknél sosem értem a kardoskodást, ez azért nem az, hogy mittomén, Einsteint egy fekete játssza.

    Ahogy Scott21 mondja, nem kell megnézni, ha bukik mindegyik ilyen, akkor annyi lesz. Ha csak a feketék/kolumbiaik nézik meg, attól még simán be lehet tolni a régi Disney mesét a saját gyerekünknek, már ha félünk attól, hogy képtelen fekete főszereplővel azonosulni bármiben, míg ugye fordítva minden nem fehértől elvált, hogy simán átérezze a fehér történeteket?

  21. ” mivel nekik amúgy is alig van hősük”, ezt nem tudhatod/tudhatjuk, lehet, hogy van csak kevésbé vagy egyáltalán ismertek.
    Pl számos indián hős lehet a törzsek saját történeteikben/legendáikban, akiknek hírét nem hallottuk, és igen innentől jön amit írtál, hogy mivel nagyobb körben ismeretlen lehet kevesebben néznék meg az ő történetét…

    Mondjuk akkor a Moana/Vaiana vagy a kínai Mulan azok csak egy-egy üdítő és meglepő ellenpéldák ? Vagy ott mertek kockáztatni ? Ha igen máskor és máshol miért nem ?

    “Ezeknél sosem értem a kardoskodást, ez azért nem az, hogy mittomén, Einsteint egy fekete játssza.” nem kardoskodok csak próbálnék egy másik szemszögbl is ránézni, nem csak onnan hogy valami fekete vagy fehér :) hehehe …Einsteinnél azért lehet a zsidók is morognának :)

  22. Danzig: pont az a lényeg, hogy nem ismerjük a hőseiket, mert nem láttuk őket. Nyilván vannak, csak nem róluk készülnek blockbusterek. Human itt arra gondolt, hogy nem “kaptak” elég hőst, vagyis nem készül elég olyan nagy film, amiben színes a főhős – mármint az elmúlt 150 évben. Az utóbbi években ez változik, de Mulan, a Fekete Párduc és a többi még mindig csak kivételek. Akkor is, ha egyesek azt érzik, hogy tele a Netflix olyannal, ami korábban nem volt – még mindig sehol nincsenek. Van mit behozni, csak nekünk ez nem tűnik fel, annyira megszoktuk, hogy a főhős fehér, a sidekick meg lehet bármi más. Egyszer oda kéne eljutni, hogy a fordított eset ne kivétel legyen, hanem…fel se tűnjön.

  23. És akkor miért nem az ő hőseikről készülnek blockbusterek, ha ennyire több közösséget akarnak megérinteni?
    Miért kell egy fehér hőst átformálni?
    Ahogy írtátok is ott van a fekete párduc, vagy a moana. Simán nézi őket minden náció. Akkor miért nem csinálnak több olyat.
    És nem kell azzal jönni, hogy az ő hőseiket nem ismerjük, mert szerinted ők ismerik a “fehér” hősöket? Ugyanúgy nem foglalkoznak ezzel a kultúrával, mint a fehér közösség.
    vagy pl ott van a K-pop,J-pop leszarják az ázsiaik, hogy mit gondolnak róla az európaik, vagy amerikaik, mégis van olyan aki ettől függetlenül hallgatja és tetszik neki.

  24. Kitalált fantasy karaktereknél azon rinyálni, hogy “jaj eredetileg fehér volt, most hogy merik négerrel/ázsiaival eljátszatni”, úgy, hogy a történet szempontjából amúgy teljesen irreleváns az illető rassza, sima rasszizmus. A pletykált új Piton profnál is már megy a hőbörgés ugyanezért, bár tudtommal az még nem hivatalos.
    Amerika most törleszt, van neki mit. Nem a magyar egyszeri bélát akarják antirasszizmusra edukálni, bár pont a sz@rvihar, ami minden egyes ilyen film vagy sorozat megjelenésekor kitör, bizonyítja, hogy nálunk csak a célközönség hiányzik, de azok, akik miatt Amerika törleszt, itt is bőséggel megvannak.

  25. Alapjaiban baromira nem a színésznő kinézetével van a baj vagy a bőrszínével. Az a baj hogy ERRE A SZEREPRE egy kicsit sem passzol, semmilyen értelemben. Ez egy ismert és szeretett megírt mesekarakter, KONKRÉT külső vonásokkal és belső jellemzőkkel. Ezt a castingosok mindegyiket semmibe vették. Amelyik mesékben, könyvekben, stb nem adnak a szereplőknek egyértelmű külső tulajdonságokat, akkor teljesen mindegy a származása, testfelépítése, bőrszíne, minden. De például ha én olvastam a Superman képregényeket anno és láttam rajzfilmeket, akkor az első Superman filmben, ami teszem azt az egyik rajzfilmen alapul, ne legyen már Superman fekete vagy latin vagy ázsiai. Batman se. Ez semmi más, csak polgárpukkasztás, direkt ingerlés. Ha a Moana-nál becastingoltak volna egy szőke, magas, svéd lányt kék szemekkel, akkor ugyanígy fel lennék háborodva. De már írtam korábban és most is: növessz kedves Disney heréket és Tarzan élőszereplőst csináld meg egy fekete színésszel! Igaz, hogy fehér angol nemesek gyermeke a könyvekben, de menjünk bátran szembe ezzel és egyen egy fekete banánt és ugráljon majmok között ágyékkötőben, ez egy fehérnek egy évszázada lassan nem volt derogáló, hajrá! Őserdő hősében sem volt az Brendannak!! Gyerünk!!! Az, hogy Hófehérkének becastingolnak egy latint még az is oké lenne talán, láttam már rengeteg fehérebb latinát is, szebbeket is, jobb színésznőket is…ez a lány se nem szép, se nem tehetséges, és ijesztően sovány. Miért is ne lehetett volna akkor már duci, hogy a duci kislányoknak is VÉGRE legyen egy példakép hercegnő??? Dehogy ráadásul a személyiségét is megváltoztatják a mesehősnek és harcos amazont csinálnak belőle, aki extrában latin…egy tiszta lelkű, feddhetetlen, csak jót akaró lányból, aki a hercegére vár és egy hangos szava nem volt sosem egy majdnem “Gladiátort, aki szembe szállt a királynéval”…á, ez az egész koncepció úgy rossz ahogy van és a casting is. Csináljunk még 45 db Hófehérke mozifilmet: szőke, duci, vörös, ázsiai, kismellű, nagymellű, nagyfenekű, kisfenekű, magas, alacsony, nagyyorrú, vékonyszájú, vastagszájú, fekete, szeplős, stb stb stb minden létező variációban, hogy önbizalmat adjanak adott kislányoknak. Igaz, hogy majdnem 90 évvel az eredeti mese után is láttam már kínai, indiai, fekete kislányokat Hófehérkének öltözve, és baromira nem számított nekik sem, hogy a főszereplő HÓFEHÉR, de csak keverd az ellentéteket kedves Disney egymás között ezekkel a teljesen felesleges változtatásokkal mind külső, mind belső tulajdonságokkal!

  26. De basszus, itt egy olyan karakterről beszélünk, akinek a legfőbb tulajdonsága az hogy fehér a bőre és szebb, mint a gonosz királynő. Ha valahol, akkor itt teljesen jogosan lehet kritizálni a főszereplő castingját.

    Ráadásul ez a “színesbőrű gyerekek is kapjanak hősöket” érvelés is elég gyenge lábakon áll, ha azt nézzük hogy az élőszereplős remakek közül a Jungle Book, Aladdin, Mulan, Little mermaid, Snow White, Lilo & Stitch, Moana filmeknek nem fehér a főszereplője.

  27. a szépség relatív, de szerintem Hófehérke a 37-es (úristen!) rajznál sem volt már szép, legalábbis én gyerekként sosem tartottam szépnek:D:D lehet semmi rossz szándék nem vezérelte a castingosokat, csak olyan színésznőt kerestek, akinek szimplán hasonlít az arca/kisugárzása a ’37-es Disney-s rajzolt arcra.:D ¯\_(ツ)_/¯

  28. blady, bármilyen szimpatikus az elméleted, nehezen hiszem el, hogy a 37-es rajzfilm lett volna casting alapja, hiszen éppen a progresszív változtatásokat hangoztatják mind az alkotók, mind a szereplők. Még a törpék is új külsőt kaptak, (képzeljük ezt el Stitch vagy mondjuk Sonic esetében). Ellenérv talán a csaj “ikonikus” ruhája, de lehet, hogy eljátszottak a gondolattal, hogy valami bőrruciba öltöztatik, ami jobban bírja az akciókat! :)
    Ha még művészet lenne a filmkészítés, mint régen volt, akkor elhinném, hogy csak az alkotói szándék vezérli az alkotókat, de mivel sokadik nekifutásra is mindig ide lyukadunk ki, hogy a fentiekről szól a közbeszéd (nem csak Magyarországon) ahelyett, hogy arról csevegnénk, hogy milyen izgalmas lesz látni majd 90 év után élőszereplősben a mesét, ez azt mutatja, hogy a stúdiók inkább akarnak provokálni, mint szórakoztatni. Úgy tűnik a sorozatos bukták sem veszik el a kedvüket. A Disney-nél úgysem téma, egyik film viszi a másikat, belefér nekik, hogy elhasal egy-két mozi, de ha tényleg a maradandót keresnék, nem engednének meg több ilyen fiaskót, mint pl. a hableány.

  29. Edge: felsoroltál 7 filmet, amiknek nem fehér a főhőse, biztosan van is még jópár. És akkor most tedd mellé a filmezés első 100 évét, hogy eddig hány fehér főhős volt. Évtizedekig csinálhatnak még ilyen “szokatlan” filmeket, mire behozzák a lemaradást :).

    Engedjétek ezt el, ez fura/szokatlan érzés csak a fejünkben van, nem a valóság :). Más embereknél meg pont egy ilyen meglepő casting kelti fel az érdeklődést, adjuk már meg nekik ezt az élményt.

    Ahogy egy korábbi posztnál is írtam: ettől még maga a film lehet elképesztően szar :D, törpeileg, fényképezésileg, bárhogy, na az már elég _valóságos_ probléma, inkább azt kritizáljuk szerintem.

  30. Ahogy nézem GG-t szándékosan csúnyitják ezzel a sminkkel hogy ne kegyen sokkal szebb ennél a wannabe hófehérkénél.. :D

  31. tüske: Ez a tedd hozzá az első 100 évet érv is teljesen fals. Jó hogy fehérek vannak benne, ha ők készítik. Az első 100 évben nem is néztek tévét, mozit a többi régióban, minek kellett volna másnak is benne lennie?
    Érdekes módon az ázsiai, japán, indiai filmekben is csak a saját rasszuk szerepel és mégse sír senki, hogy miért nincs benne fekete, vagy fehér ember.
    (nem szoktam ilyen filmeket nézni, szóval lehet ez is egy rossz érv)

  32. Nicsi: a keleti/indiai filmipar jó érv, ott is elég belterjes filmek készülnek – de pont ez a különbség, hogy náluk a célcsoport leginkább a saját piacuk, ami jóval homogénebb. Nem ismerem az indiai filmeket (és az országot), de azt is simán el tudom képzelni, hogy ott is lehet konfliktus, hogy melyik indiai tartomány van reprezentálva a színészek között.

    Ami Hollywood-ot illeti: az ő célcsoportjuk az egész világ, ez elég nagy különbség. De már az USA-n belül is el volt csúszva a dolog, szerinted 100 éve nem voltak amerikában feketék, vagy latinok? :) Amerika egyáltalán nem homogén. Semmi nem indokolta a fehér túlsúlyt, meg a feketére mázolt fehér színészeket. Most annyi történik, hogy az utóbbi 1-2 évtizedben elkezdenek közelíteni a mozis színárnyalatok a valósághoz. Még messze nem lendült át az inga a másik oldalra, a 100 év lemaradás bizony valid.

    Bosszant, amikor azt érzem, hogy emberek csak azért ragaszkodnak valamihez, mert az a megszokott, eddig is úgy volt, miért kell változtatni. Miért _ne_ lehetne változtatni? :)

  33. csuszu1

    Nekem nincs bajom a négerekkel, de aki nem látja, mennyire erőltetik, az vak. Ez a jelenség a filmeken kívül annyira nem érint, bár múltkor meglepődtem, hogy egy nagy ruhaüzlet magyar weboldalán csak néger, arab és kínai modellek voltak, így pedig nehéz elképzelni a ruhát magamon :D
    Inkább az zavar, hogy ha ez fordítva menne, például Martin Luther King fehér lenne az életrajzi filmben, ők mit reagálnának. Kreatív világot élünk, nem hiszem, hogy nehéz lenne nekik is kitalálni saját hősöket, történeteket. Hófehérke és valós személyek szerintem illenének tabunak maradni, ahogy Piton is, akinél Rowling szintén kiemelte külsejét.

  34. És szerinted 100 éve kik néztek tévét, mozit? Nagyjából a gazdagok, meg a jómódúak.
    Szerinted mennyi fekete meg latin gazdag volt akkor?

    Igen a mostani hollywoodban már megvan a színárnyalat, de érdekes módon a legtöbb filmnél ez nem is baj. Valahogy mindig csak az ilyen direktbe provokált filmeknél jön elő a rassz kérdése.

  35. 16. tüske:
    “Lehet, hogy ettől egy hétéves Puerto Rico-i kislány közelebb fogja magához érezni Hófehérkét, ez olyan nagy baj?”

    Nem fogja magát sem közelebb, sem távolabb érezni, mert a hétéves kislányok jellemzően még nem rasszisták, nem foglalkoznak a bőrszínnel. Nagyon érdemes megnézni a South Park 4. évad 7. epizódját a témában.

    Pontosan az a probléma, hogy a “jó ügy” érdekében rossz eszközt választottak, és nem csökkentik, hanem növelik a rasszizmust. Nemcsak, hogy arra agitálnak mindenkit, hogy a “ne lássuk a bőrszínt” hozzáállás helyett igenis foglalkozzon vele, hanem arra, hogy ez legyen az _elsődleges_ szempont! Aki nem vak, annak látnia kell, hogy így pont ők válnak rasszistává, és mindenkit erre agitálnak. Szerintem egy jóérzésű embernek emiatt azért muszáj tiltakoznia.

    Szerintük Michelle Obama jobban megérdemli a segélyt, mint egy hajléktalan fehér férfi. Ebben hol a ráció? Miért nem lehet szociális alapon hozzáállni ehhez, bőrszíntől teljesen függetlenül? Ja, hogy az pont nem lenne egyáltalán rasszista? Hát érdekes módon arról szó sem lehet…

  36. “Most annyi történik, hogy az utóbbi 1-2 évtizedben elkezdenek közelíteni a mozis színárnyalatok a valósághoz.”
    Nem a valósághoz közelednek, hanem bizonyos elvárásokhoz.
    Nem a megszokott kellene, hogy alapvetés legyen, hanem a kiindulópont meghatározása egy műhöz. Pl.kék Pocahontas a Pandorán oké, de szőke, kékszemű Pocahontas 1600 akárhányban Virginiában, nagyon nem oké! Lehet okosan és lehet provokatívan adaptálni sztorikat.
    Michael Jacksonnal is volt egy Óz film, nem piszkált senkit, mert okosan helyezték kontextusba, Hófehérke is lehet bárki, de a kiadott anyagok azt ígérték a felületesebb egyszerű nézőknek, hogy az 1937-es eredetit forgatják újra élőszereplőkkel (lásd jelmez).
    Mindenki azon rugózik, hogy a más bőrszínű színészekkel van a baj, szerintem meg pont, hogy nem, hanem a döntéshozókkal. Még a gyerekeim bőrszíne sem egyforma, pedig egy alomból valók! :)
    Ezt a 100 év lemaradást se tudom értelmezni. Persze értem, de akkor most van az, hogy revansot veszünk, aztán ha darabra meglesz a jóvátétel, akkor onnantól szent a béke és egálba osztjuk ki a szerepeket? Ezt tényleg komolyan gondolhatja bárki? Jelenleg az átjárás egyirányú, ez sosem hoz egyensúlyt az erőben…

  37. Csuszu, bár gondolom felesleges, de csak jövő május sokvásznas mozis premierjei:

    Night of the Zoopocalypse (2024) – animált, szóval whatev, David Harbour+Gabbi Kosmidis – két fehér.
    Sinners – Michael B. Jordan – ha ez siker lesz, de itt fekete főszereplő.
    elvileg a Black Bag – Fassbender Blanchett, két hófehér.
    Novocaine – Ray Nicholson, Amber Midthunder, Jack Quaid – fehér pasik és a Preyjel már “blockbuster bizonyított” indián nő viszont ugye nem főszereben.
    Alto Knights – olasz amerikai bűnözős Robert De Niro, Cosmo Jarvis, Debra Messing, Kathrine Narducci. Cosmo Jarvis brit.
    Disney’s Snow White – ugye az amerikai nem fehér lány, mellette a két hófehér.
    Levon’s Trade – Statham, hófehér.
    The Woman in the Yard – Danielle Deadwyler, fekete főszereplő.
    Bob Trevino Likes It – Barbie Ferreira + John Leguizamo – hófehér főszereplő.

    Szóval 2 filmben van nem fehér főszereplő, és még 1-2 nagyobb mellékszerep. 2/9

    most nincs kedvem megnézni a májust-júniust, a tényleges blockbuster kezdetet, de Júniusban első ránézésre nulla fekete főszereplő, bár Ana De Armast nem tudom ki-hova teszi fejben, hiszen Kubai pl:

    Ballerina (Wide), Elio (Wide), How to Train Your Dragon, 28 Years Later (Wide), Untitled Warner Bros. Event Film (Wide), F1 (Wide), M3GAN 2.0 (Wide),
    Untitled Sony/Marvel Live Action (Wide),

  38. Human erre csak azt tudom mondani, hogy nézd meg az amerikai sportokat.
    Ott meg minden nagy sztár fekete, vagy latin. Alig van fehér.
    Színészetben ezek szerint a fehérek a jobbak (pedig sok feketét is fel tudna mindenki itt sorolni, hogy ez nem így van), sportban meg a többiek.
    És ezzel mit akarunk elérni, hogy beleerőltetünk csak azért is embereket, mert hogy valakik azt mondják, hogy valamiből kevés van?

  39. human, bocs, de félreértesz. Pont arról beszélek, hogy a múltat végképp eltörölni nem lehet számokkal. Pont hogy nem érdekel, ki játssza el ezt vagy azt a karaktert, az zavar hogy ez is eszköz lett hogy embereket egymás ellen fordítsanak!
    Abból amit írsz, úgy jön le, mintha én lennék rasszista, pedig pont hogy arra próbáltam rávilágítani, hogy ne használjunk embereket ideológiai célok elérésére.
    A számháború elfedi a valóságot, hogy csak egy irányba van átjárás, a fehér színész (ezt pont nem akartam leírni) nem játszhat színes (hú de szar szavak) karaktert, csak fordítva! Szerinted ebből hogy lesz egyensúly?

  40. Fishi

    “Nem fogja magát sem közelebb, sem távolabb érezni, mert a hétéves kislányok jellemzően még nem rasszisták, nem foglalkoznak a bőrszínnel. Nagyon érdemes megnézni a South Park 4. évad 7. epizódját a témában.

    Pontosan az a probléma, hogy a “jó ügy” érdekében rossz eszközt választottak, és nem csökkentik, hanem növelik a rasszizmust. Nemcsak, hogy arra agitálnak mindenkit, hogy a “ne lássuk a bőrszínt” hozzáállás helyett igenis foglalkozzon vele, hanem arra, hogy ez legyen az _elsődleges_ szempont! ”

    egyrészt ha nem látják a színt, akkor azt gondolnám, hogy nekik aztán főleg mindegy milyen színű, nem? Nem látom ez hogy növel bármit, inkább csak kiterjeszti, hogy nem számít a szín, bárki lehet bármi?

    és újra tényleg csak azt tudom kérdezni, hogy miért elvárt minden más rassztól, hogy simán érezzen együtt a fehér főszereplővel, és ez fordítva miért nem működhet? nem hat a teljesen általános tanulságos gyerekes szintű moralizálású mese a hófehér lélekről, ha fekete a főszereplő? Nem mindegy? Ha kívül fekete, akkor a lelke is fekete? Leírtam már, hogy miért 22-es csapdája a múltra mutogatás, de tökre megértem, hogy senki sem akar magára rasszistaként gondolni azért van rögtön védekező állásba, mivel a Disney tényleg tudatosan meglovagolja az egész felfújt kultúrharcot.

  41. És bocs a dupláért, de a jo filmekért mindent: sose bánom, ha a kedvenc filmjeimben akármilyen (jó) színész játszik. Ezen mem változtat semmilyen elvárás. Bőven vannak “színes” kedvenceim, pont őket féltem ettől a nemtelen “háborútól”.

  42. “A számháború elfedi a valóságot, hogy csak egy irányba van átjárás, a fehér színész (ezt pont nem akartam leírni) nem játszhat színes (hú de szar szavak) karaktert, csak fordítva! Szerinted ebből hogy lesz egyensúly?”

    Martin Luther King Jr-t tényleg nem játszhat már fehér, ellenben fehér színész játszott indiánt, ázsiait és feketét bőven a filmtörténelemben. Tényleg nem a rasszistát dobálom, de nem vágom mi az Snow White-ban, ahol a hófehér kedves lélek lesz kiemelve a 10 éveseknek, ami miatt csak kizárólag fehér játszhatja? Ez hogy párhuzamos a Black Panther kérdéssel? Amikor végre lett fekete szuperhős még a modern kori Marvel filmes történetekben is hány év és hány fehér alapozás után, hogy végre valami “újat” is betehessenek.

    De nincs kedvem tovább ördög ügyvédezni, mivel részemről ez közömbös, ez egy semmi, csak figyelemelterelés, a Disneynek pedig marketing fogás a TELJESEN FELESLEGES élőszereplős meséihez, mert már az egész alap egy kreatívan csődtömeg szar tőlük, ahogy a Mufasa/Lion King/Little Mermaid és a többi volt. Konkrétan szarni kéne rá mindenkinek és akkor előbb vége lenne, teljesen a Snow White bukásáért szurkolok amúgy, mert ez is cska pénzt és vásznakat vett el valami eredetitől, fehér-fekete-akármilyen főszereplős újdonságtól.

  43. “Martin Luther King Jr-t tényleg nem játszhat már fehér”
    Hat de, meg ha nem is moziban, hanem színházban és még ha magamat hazudtolom meg vele, akkor is. Debrecenben láttam a Lutherek c. előadást 2017-ben néhai édesapámmal, és Martin Luther Kinget Biri Gergely alakította, pluszz az összes fekete karaktert fehérek játszották, és hát zseniális volt, nagyon kreatívan oldották meg. De moziba ezt nem lehet.
    “…ami miatt csak kizárólag fehér játszhatja?”
    Ezt biztos nem nekem írtad, végig hangsúlyoztam, hogy engem nem zavar, ki játssza.
    “teljesen a Snow White bukásáért szurkolok”
    Mondanám, hogy én is, ha az a Disney-nek fájna, de nem nekik fog, ők ezt nem a pénzért csinálják.
    “pénzt és vásznakat vett el valami eredetitől, fehér-fekete-akármilyen főszereplős újdonságtól.”
    Maximálisan egyetértek.
    Mindig az van, hogy a közönség a bevált brandekre kíváncsi, de ha ehhez ragaszkodnánk, nem lennének a klasszikusaink. Eredeti = esély mindekinek, mindentől függetlenül. Na jó, csörög az ébresztő…

  44. 48 hozzászólás egy gyereknek szánt film plakátja alatt. Nem semmi! :)
    Pedig ez aztán tényleg nem nekünk szól, kivéve a gyerekes anyukákat, apukákat.

  45. “Mondanám, hogy én is, ha az a Disney-nek fájna, de nem nekik fog, ők ezt nem a pénzért csinálják.”

    de pénzért csinálják, komolyan nem hiheti bárki, hogy az “üzenetért” ennyi pénz kidobnak magáncégként. kullognak a társadalmi változás mögött, hátha van benne pénz, és még jól is mutat talán, így más hozománya is akad a horizontal integration (disney park, még több fajta és több embert elérő disney merch, stb) vonalon.

    “Hat de, meg ha nem is moziban, hanem színházban és még ha magamat hazudtolom meg vele, akkor is. Debrecenben láttam a Lutherek c.”

    az egész beszélgetés a hollywoodi filmipar körül van, hogy debrecenben nem tudtak magyarul beszélő jó fekete színészeket szerezni, nos az nem meglepő, de szerintem nem idekeverendő. hogy hollywoodban ne lennének, az tök más kérdés.

  46. Hogy pénzért csinálják e, nyilván nem tudom, de abból hogy újra és újra lyukra futnak ezzel, úgy tűnik, nem.
    Bocs a színházi példáért, nyilván nem ide való, de mikor MLK-t említetted, beugrott és úgy gondoltam, jó példa lehet, művészeti ágak miért ne inspirálhatnák egymást? De elfogadom az érvedet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Az írott szöveg (c) 2004- , a médiatartalmakkal az eredeti jogtulajdonosok rendelkeznek.