Matt Reeves mutatja, hogy már forog végre a sokak által várva várt folytatás.

Steven Spielberg újra az UFO kérdéssel foglalkozott egy filmjében, hát szabad ilyet kihagyni? Nos, nem kertelek: igen. És amúgy is “UFO”.

A történet egy IT biztonságis ex-hacker körül bonyolódik, aki látszólag rengeteg adatot lopott ki az ügynökségtől, ahol dolgozik, és ezért az egész filmben üldözik is. Ebbe keveredik bele egy időjós nő, Emily Blunt az utóbbi évei legjobb alakítását hozza, de szinte lehetetlen spoiler nélkül beszélni az egészről. Főleg, hogy bár felfedték az űrlény témát a reklámkampányban, de az igazi irányt igyekeztek titkolni.
Röviden rengeteg üldözés lenne az izgalom, és pár nagyobb kérdés a tartalom. A lényeg, amivel még egyet is tudok érteni, hogy az empátia iszonyat fontos lenne a mai világban, de egyre kevesebb van belőle. Pedig látjuk mire lenne képes, ha sokkal többen birtokolnák a “képességet”, miközben a techcégek és bizonyos államfők ezerrel harcolnak ellene. Jelenleg mindenkit igyekeznek elzárni a saját algoritmusos buborékába, ahol egy pillanatra sem kell gyakorolniuk az átérzést és ezáltal megértést, csak felháborodottan nézhetnek az “idegen” témákra. De ezt valami olyan elemi és naív módon adja át a Disclosure Day, hogy nem tudott elkapni mégsem. 2026-ban egyszerűen kevés, ahogy itt mesélnek róla. Lehet nem csak a gondolatot, de a cselekményt is kicsit a múltba kellett volna tenni, úgy kevésbé lenne megakasztó, de erre mindjárt visszatérek.

Amit valamennyire megadok a filmnek, hogy a popcorn része teljesen jó a vonatos jelenetig. Sőt, pont azt előzi meg talán a legerősebb pillanat, amikor az empátia mindent megold, még egy szöktetést is, hogy ködösen mondjam. Az is nagyon tetszett, hogy csak úgy a történet közepében kezdenek, és onnan bontakozik ki minden, pedig ezt lehetett volna sokkal hagyományosabban is felvezetni. Bár az nem fért volna el semmilyen játékidőben. Láthatóan nem a hogyan derül ki bármi volt itt a kérdés, hanem a változás lehetőségének pedzegetése. Persze blockbuster körítéssel. Persze?
Viszont, és jön a hatalmas de, szerintem túl cinikus vagyok mindehhez az utóbbi pár év miatt. Ilyen vízválasztó lesz a film? El tudom nézni Spielberg szentimentalizmusát, és még az üzenetet is jónak tartom, de a covid és az utána történtek végképp aláhúzták, hogy ez nem működik. Az emberiség nem ilyen. Nincs már naiv pozitivitás, mert nagy léptékben tekintve az emberek a szemüknek sem hisznek, amire még az AI is rájött, pedig előtte sem volt rózsás a helyzet. Amúgy is elhalt egy részükben az empátia, szóval kéne a visszatérése, fontos, de, és itt jön be a cinizmus, doomerizmus: lehetetlen ilyen formában. És nem is elég?
Lehetetlen egy nagy fordulás, a közös igazság legalább elismerése, ha nem is egyetértés. Nyögvenyelős lesz minden, ha van remény. Van? Pedig ott van az empátia képessége a többségben, és a filmművészet fontos része lehetne a felélesztésének.

Technikailag viszont profi munka, bár kicsit talán inkább a rutinost sütném rá. Persze sok streaming “blockbuster” számára ez a szint is elérhetetlen magasság, szóval bár leszólásnak hangozhatott az előző, de közben pedig nem az, viszont jóval Spielberg mesterművei alatt van. A trailerben mutatott vonatos jelenet ellenben katasztrófa volt. Jól indul, de utána… bár még így is kevésbé képtelenebb, mint a vége, amikor csak úgy “hát jó” módon feloldódik az egyik fenyegetés.
Jól látjátok, csalódás. A mélyén jó van, szerintem feltűnő, hogy nem akartam földbe döngölni, de túl egyszerű. De most komolyan, bármilyen leleplezés működne, amikor lassan egy évtizede milyen kiderülések vannak, és mégis tovább tartunk a mély felé? Áh, inkább mégis csak felhúzott a film.
(A kommentekben biztosan lesznek spoilerek, kérem mindenki jelölje, de aki semmit sem akar tudni, az ezúttal tippre semmiképp se olvasson bele.)
Természetesen nem meglepő mostanra már Guy Ritchie mélyrepülése, de erre a valamire, ami nem film, igazából még tőle sem számítottam. Bár így jobban belegondolva a Ministry of Ungentlemanly Warfare főbb színészeinek visszatérése gyanús kellett volna legyen!

A történet… a vázlat… az 1 soros elevator pitch az, hogy nagy befektetési cégek néha rossz embereknek adnak rengeteg pénzt kölcsön, akik ezt nem is tervezik visszaadni, hiszen bűnözők, azt hiszik legrosszabb esetben is erőszakkal meg tudják oldani a behajtók problémáját. Na de itt jönnek a a képbe a Szürke zóna veteránjai: egy ügyvédszerű nő és a két fegyveres pribékje. Vagyis nagyobb a csapat, hiszen ott van még rengeteg ügyvéd, na meg BAKER is. (Aki látta a filmet az lehet érti mivel poénkodok, de hosszú.)
Tehát ezek a szürkék nekiállnak a feladatnak, és első soron jogi úton csapnak le a rosszfiú kilátszó üzelmeire (ezt többször kiemeli a film!), és csak utána mennek el behajtani. Ekkor kerülnek igazán képbe a fegyveres fiúk, akik garantálják, hogy az ügyvédszerű nő túlélje a dolgot. Már most többet gépeltem, mint amekkora az első vázlat lehetett.
Hogy valójában mi ez a film valami? A producer megszólalt az író és rendező Ritchie-nek: itt vannak ezek a jól kinéző színészek — valljuk be, Henry Cavill, Jake Gyllenhaal, és Eiza González eléggé oda sorolható –, akik szívesen dolgoznának újra veled, csinálj valamit. Erre az öreg ivott pár pohárral, megnézett valami régi szélhámosos filmet, aztán gyorsan még hajnalban gépelt valamit.

Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy három egy óra elbeszélést kapunk, aztán pedig elénk tolnak egy nagy akciójelenetet, és ennyi (oké, kettő akciójelenetet, nem kell beírni). Mármint González elmondja a fenti sztorit, aztán elmondja miképp áll neki, aztán elmondja miképp kötött ki mellette ez a két profi jóképű gyilkos, aztán elmondják miképp készülnek fel a behajtásra, aztán elmondják, hogy bíróságon zárolják a bűnöző cuccait, aztán elmondják, aztán elmondják, aztán elmondják. És mindezt csak illusztrálják. Talán ez a jó szó rá.
Egy rendes filmben mutatnák, hogy bajba jutott a két jóképű ember, a csaj kihúzta őket ebből, és így már kitartanak mellette mindenben, sőt, akár az életüket is adják érte. Mittomén, az Ocean’s 11-ből ugrik be Cheadle karaktere, a robbantó bajban van, mutatják, és Pitt kihúzza belőle, mutatják. Bár ott is rengeteg expozíció a csapat összetevése, de közben mégis karakterpillanatokkal teli és több a kontextus. Hogy a terv összetevéséről ne is beszéljek. Itt meg csak a mondat illusztrációja van, 5 másodperc bevágás a már más miatt létező díszletben gyorsan felvéve.

Az előbb már utaltam rá, de abban biztos vagyok, hogy iszonyat gazdaságosan lett csinálva ez a film. A budgetet felszippantották a főszereplő nevek és Ritchie, a többit pedig a lehető legolcsóbban megcsinálták egy jobb B filmes szinten. Már kinézetileg. Biztos vagyok benne, hogy a végső 20-25 perces akciójelenet tetszett pár embernek, és fogjuk rá, hogy elment, de még abban is van egy nagy ostrom, én meg csak néztem, hogy milyen gagyi vágóképekkel dobták fel.
De legyen, szóljon az egész egy nagy akciójelenetről, amiről visszafejtettek valami minimális sztorit. Na de akkor annak tényleg ütni kéne, amit az itt kapottra nem tudnék rásütni. Semmi dinamika nincs az akcióban. De komolyan. A főszereplők szinte mindig egy helyben állnak és aggódó nézéssel nulla visszarúgással CGI lövöldöznek. Sőt, Henry Cavill és Jake Gyllenhaal szinte az egész filmben ezt csinálja: filmsztárosan álldogál. Vagy unottan üldögél.
Mindennek a tetőpontja az egyik főg..i halála, aki szinte képernyőn kívül tűnik el, semmi igazi nehézséget nem görget a főszereplők elé. Pedig direkt az elején felépítették, hogy milyen könyörtelen és laza. Nem értem, neki egy rendes összecsapás járt volna. Vagyis értem, nem ezt tervezték vele feltehetően, de elfogyott a pénz és/vagy nem ért rá valaki már a forgatásra.

A rengeteg voiceoverről nem is beszéltem. Mondom, illusztráció, mert szinte sosem a karakter beszél a jelenetben, csak a színész hangját halljuk. És ez tényleg a Baker-ezésen kapható rajta igazán. Avagy nézzétek meg a végső akcióban hányszor mutatják ténylegesen, hogy rádióznak, miközben folyamatosan halljuk a rádiózást. “im on my way”, “i’ll meet you at the extraction point”, és a többi. Utólag jöttek rá, hogy nem elég erős a jelenet? Na de folyamatosan ez van a… már megint majdnem filmet írtam, de ez nem az.
Nem hiszem el, hogy erre elköltöttek 60 milliót, és feltehetően mire kifut streamingen már lehet pozitívban lesz, ha folyamat ilyesmi filmeket bíznak Ritchie-re, akkor nem lehetnek veszteségesek. Lehet nem az anyagi kérdéssel kéne zárni az írást, de az egész film csak amiatt készült el, mert hogy semmi tényleges alkotói szándék nem volt benne, az is biztos.
A Fast and Furious első része újra mozikban, vágtak egy friss trailert, amit a poszter alá odatettem.

Pitt egy PTSD-s volt katonát alakít, aki a hasonló betegségben szenvedő kutya bajtársával lezuhan az alaszkai vadonban, és így ketten kénytelen túlélni. Nyilván túltenni magukat a múlton igazából.

David Ayer neve már nem hangzik annyira jól az utóbbi évek után, khm, A Working Man rendezése, de itt elkapott.
Folytatódik a bejegyzésA Pixar végre újra próbálkozik? Ezt a grafikára értem, de a teaser miatt kedvem támadt a Hoppersre is.

Maffia film lesz egy az életein merengő macskával, barátsággal, és a tartozással amit le kell róni.
Oké, nyilván a főszereplők témájával is elkaptak, mert amikor észreveszik a lámpa kapcsolót azon elmosolyodtam.
Folytatódik a bejegyzésÚj Spielberg, 2 régi klasszikus, és Guy Ritchie neve aprópénzre váltva. Lesznek írások.

A Guest rendezője ismét kisebb költségvetésű akcióval jön. Mondjuk a lepedős poszter elég korrekt.
Majdnem szexkomédiának hívtam, de nem, viszont olyan a trailerből, mintha 15 évvel ezelőttről teleportált volna ide.

Mason Thames, Kylr Coffman, Ryan Foust, Jenna Fischer, Mckenna Grace, és persze a Green Day van itt Lee Kirk filmjében.

Három jóbarátról, akiknek együttese van, és a Green Day felkéri őket előzenekarnak. Egy kocsival igyekeznek eljutni a helyszínre, átszelve az országot. Igen, road movie!
Folytatódik a bejegyzésA Variety értesülései szerint Rodney Rothman (Spider-Man: Into the Spider-Verse) megírta a forgatókönyvet Jonah Hill-lel közösen, és majd rendezi is. Phil Lord és Chris Miller ezúttal csak producer lesz.
És persze Jonah Hill, Channing Tatum és Ice Cube már tárgyalóasztalnál a visszatérésről. A történetről még semmit nem tudni.
Ennyi év után vajon hova épülhetnek majd be?

Plusz ezzel át is lépték a 10 éve “készülő” 23 Jump Streetet, azt mi a Man in Blackkel crossoverelt volna. Teljesen más várható.
Alig 1 hónapnyira van az élőszereplős Moana premierje, szóval összedobtak még 1 előzetest.

A történet? Hát ugyanaz ami volt, nem bonyolítják túl. És még a Rock is itt van.
Folytatódik a bejegyzésHirtelen felébredtek, és egymás után jöttek egy teaserrel és egy trailerrel? Olivia Wilde eléggé sokat felfedő ruhákban alakítja a művésznőt, aki csak szexre használ egy gyakornokot.

Amúgy eléggé videótékás kinézet ismét Gregg Arakitól. A sztori számít?
Folytatódik a bejegyzésA Social Network folytatása kvázi, amiben Mark Zuckerberg kongresszusi meghallgatása a központi motívum, ami a Facebook Files-hoz köthetően történik — a Telex anno összefoglalta a kiderülteket, amik alapján tisztában voltak a Metánál a gondokkal amit okoznak, de persze… Természetesen az újságírók oldalát is látjuk majd.

Ezúttal nem Fincher a rendező, és ez rögtön látszik már a kezdőjeleneten. Hogy ki van helyette? Sorkin most az írás mellé a direktori székbe is beült, újra bizonyítani mennyire mid mid mid az utóbbiban.
A szereplőgárda amúgy remek: Mikey Madison, Jeremy Allen White, Wunmi Mosaku, Betty Gilpin, Billy Magnussen, Bill Burr, Jeremy Strong. Utóbbi lesz Zuck, ki más.
Folytatódik a bejegyzésA bezárás határán levő börtönből eltűnik egy rab, és az esetet kinyomozni érkező külsős veszélyes spirálba kerül, sötét titkokra bukkan.

A “lepusztult” hangulat eladja?
Folytatódik a bejegyzésItt már semmit nem titkolnak, ilyen lesz a film. Supergirl lazázik, Lobo… is ott van.
Folytatódik a bejegyzésA Honest Traileresek az új Spielberg mozipremier tiszteletére a rendező Kubrick előtti tisztelgésével vicceltek. “What am I saying, they are an AI company.”
Folytatódik a bejegyzésGregg Araki R besorolású filmje, amiben Olivia Wilde egy művészt alakít, aki szexuális múzsájának fogadja a Cooper Hoffman által alakított fiatalt.

Bevállalnátok? Amúgy poszter is van lejjebb elrejtve, mert 18+.
Folytatódik a bejegyzésA főszerepet Austin Abrams alakítja, aki búvárként az elhunyt apja (Josh Brolin) maradványait keresi, amikor lenyeli egy ámbráscet. 1 órányi levegője van, annyi idő alatt kell kijutnia, és az öreg által tanítottak segítik majd ebben.

Komolyan vett dráma, és még a trükkök is kemények, legalábbis az előzetesben főleg a lenyelés terrorját mutogatják.
Folytatódik a bejegyzés