Az istenek elfordultak az emberek világától, már senki sem emlékszik Huma hőstetteire, a sárkányok is puszta legendákká lettek, az emberek hamis istenekben hisznek. Krynn világán több, mint 300 év telt el az Összeomlás óta, és most hat jó barát 5 évnyi távollét után ismét találkozik az Otthon vendégfogadóban, Vigasz városában, ahogy arra fogadalmat tettek.
Tanis, a fél-elf, Fényeskardú Sturm, Solamnia lovagja, Tűzkovács Kova, az öreg törpe, Tasslehoff Fúróláb, a surranó, és a Majere testvérek, Raistlin és Caramon azonban nem is sejtik, hogy milyen kalandokba keverednek. Északon sötét seregek gyülekeznek, háborút emlegetnek, és feltűnik egy különös kék kristálypálca, mely valamennyiük életét örökre megváltoztatja.
Margaret Weis és Tracy Hickman Sárkánydárda krónikák trilógiáját (mely időközben természetesen kibővült) idehaza is rengetegen olvasták a 90-es évek elején, és a nemrég megjelent újabb kiadás arról tanúskodik, hogy még a mai napig talál rajongókat magának. Természetesen nem csak itthon, a világ minden táján, tucatnyi nyelvre lettek lefordítva. A történet egy lejátszott szerepjáték regény formája, de az írópáros igazán erős könyvet tett le az asztalra, a folytatásokban pedig még jobban megmutatták írói vénájukat. Aki nem olvasta, és szereti a fantasyt, szerintem mindenképpen vesse rá magát.
Majdnem 24 év telt el a mű elkészülte óta, és megéltük, hogy egy animációs film készüljön az első kötetből. Gyanús volt, hogy a Paramount egyre csak tolja a premier időpontját, még a bemutatót is először csak zárt körben lehetett megtekinteni. Az a pletyka járta, hogy erősen megcsappant a költségvetés az első 3d-s képkockákat látva. Ezt igazolja valahol a film is, a rajzok többsége 2d-s, és a 80-as évek rajzfilmvilágát idézi. Ezzel nem is lenne különösebben baj, csakhogy jó pár effekt elég olcsó 3d-s trükkökkel lett megvalósítva, és a kettő vegyítése bizony nagyon zavaró. Komolyan, mintha a készítők fejében valami ilyesmi járt volna: “az eddig elkészült 3d részek most már maradjanak, és a többit meg köréjük rajzoljuk”. Mindezt látva nem csoda, hogy több hónapos csúszás után csak dvd-n jelent meg a film.
A történetet erősen megszabdalták, nagyon sok minden hiányzik. De ami megmaradt, az végülis megállja a helyét önmagában is, csak a rajongóknak lesz némi hiányérzetük. Jó pár részlet megváltozott a könyvhöz képest, ugyanakkor ügyeltek rá, hogy másokat, a karakterekre jellemzőeket, illetve az őket bemutatni szolgáló apróságokat azért belevegyék a történetbe.
A karakterek nagyjából fedik a könyvben leírtakat, bár a történetbeli hiányok mély nyomokat hagynak rajtuk is, de mindenképpen közelítenek az esetek többségében. Bár ehhez legfőképp a hangok adtak segítséget, főleg Raistlin esetében, Kiefer Sutherland kiváló választás volt, ha élőfilm lenne, az ő hangja kellene oda is, még ha nem is ő játszaná a szerepet, akkor is. Michael Rosenbaum és Michelle Trachtenberg is passzoltak Tanishoz és Tikához, és Lucy Lawless kissé „Xénás” hangja is illett Aranyholdhoz. Nekem főleg Tasslehoff hangja lógott ki, valahogy vékonyabbnak képzeltem mindig is, és Jason Marsden nem ilyen volt.
Tényleg nagyon zavart ez a két rajzi stílus keveredése, bár nekem anno A gyűrűk ura rajzfilmmel is hasonló problémáim voltak. Ott 23 év elteltével elkészült az élőfilm is, ki tudja, talán Dragonlance esetében is reménykedhetünk ebben. Egy rajongónak biztos szemet szúrnak majd dolgok, főleg a hiányosságok, de aki nem ismeri a történetet, nem is tud csalódni sem, és észrevenni sem tudják az ilyen dolgokat, bár tévesen levonhatnak következtetéseket, hogy pár helyen mintha kidolgozatlan lenne. Nem pont méltó feldolgozása lett ez a könyvnek, de ugyanakkor elvonatkoztatva, mint délutáni matinéba illő rajzfilm, végülis megállja a helyét. Én mindenképpen többet vártam, a rajongói csalódottságomtól eltekintve is maximum egy 6/10-et tudok neki adni (ha nem tudnék eltekinteni tőle, egy kettes vagy hármas lenne az eredmény), és maradok a könyveknél.
“…de az írópáros igazán erős könyvet tett le az asztalra, a folytatásokban pedig még jobban megmutatták írói vénájukat. Aki nem olvasta, és szereti a fantasyt, szerintem mindenképpen vesse rá magát.”
Ez a poszt vicc része, ugye?
Imádom a fantasyt, kb 15 éve ezen élek, de az Őszi alkony sárkányait mind a mai napig nem sikerült végig olvasnom, annyira nem bír lekötni a sztori. Ennek ellenére az animációs verzióra nagyon kíváncsi vagyok.
igazából ízlések és pofonok, sokan inkább Forgotten Realmsesek, és Salvatore sötét elf trilógiáját éltetik pl., én meg nagyon örültem, mikor végre befejeztem anno, azóta se vettem elő, ellenben a dragonlance könyvekkel, amiket többször is
Én imádtam a trilogiát. A rajzfilmnek csak a bemutatóját láttam de kb. úgy néz ki mintha valami 10 éves játék grafikáját keverték volna a G.I.Joe-éval.Röhejes, ennél ez a könyv sokkalta többet érdemel.
Hm… anno ezekkel a regényekkel szerettem meg a fantasyt, amit mellesleg tévedésből kaptam meg a Magyar Könyvklubtól…
Szóval én is nagyon kíváncsi vagyok rá és megpróbálom nem teljesen elfogultan megnézni milyen is lehet. Igazából az első csalódás akkor ért, amikor kiderült, hogy nem élőszereplős lesz a film, csak “rajz”, de majd megpróbálom túltenni magam ezen is.
igazából oda kellett volna adni a japánoknak, h csinálják meg ők az animációt, sztem akkor nem lenne rá panasz =)
Dragon Lance?:D már a nevében is sárkány van, mi van veled Mammut, ennek nézés nélkül is 8/10-esnek kéne lennie:)
mint már sokszor mondtam, általánosítani öreg hiba…
Mammut:
a Forgotten Realms tovább lekötött, de az sem lett kifejezetten a kedvencem.
Egyébként nem csak Dragonlance-esekből meg FR-esekből áll a világ.
Nekem az igazi fantasy olyan neveket jelent, mint
George R. R. Martin: Trónok harca és folytatásai
Robert Jordan: Idő Kereke sorozat, a legnagyobb kedvencem
Raymond E Feist: Midkemia könyvek
Glen Cook: Fekete Sereg könyvek
Mor Tuadh:
FR-t azért említettem, mert az áll közel DL-hez, ugyebár a D&D két nagyobb világáról van szó, és ilyen értelemben ezt lehet igazán párba hozni vele
melyeket említesz, azok kicsit más stílusok, ezek inkább epikus fantasyk, klasszikusok, főleg az idő kereke, de persze mind jó könyvek (bár midkemiát én sosem szerettem), sőt, volt még jó pár kiváló, magyarok is, mint ahogy dark fantasyben is vannak kiválóak, de ez itt most dungeons & dragons, ami egy eltérő fantasy stílus
Mammut: igazad van, ezek tényleg más jellegűek
(remélem az Idő Kerekét soha nem akarja senki sem megfilmesíteni, mert azt egy kb 12 évados sorozaton kívül másként nem tudnám elképzelni :D )
Narg: az kellene még hogy odaadják a japánoknak :D aztán Tanisnak fél méteres szamárfülei lennének kis hegyes elf fülek helyett…
mor tuadh: ki tudja? elvegre hamarosan megerjuk, hogy a tronok harca csatlakozzek az hbo altal prezentalt sorozatok diszes csaladjaba, elobb-utobb lehet, hogy igeny mutatkozik majd a gyerekmesek mellett a vermesebb fantasy muvek megfilmesitesere is, igy egyszer meg eljohet az az ido, amikor az ido kerekebol is film lesz.
mindenesetre nem ertem miert kell fikazni dragonlance-t, sokaig en is messzire elkerultem, pusztan sznobizmusbol, vegul megis eletem egyik legjobb dontese volt, hogy belekezdtem. azota behoztam a lemaradast, es elolvastam az osszes kotetet, ami szamit, (az ilyen noname irok tollabol fogant oldalhajtasok viszont nevetsegesek, azokra nem erdemes idot, s penzt pazarolni) s nem keves imat mormoltam el azert, hogy ezt a filmet ne basszak el.
no, de turelmes vagyok, egyszer ugy is megcsinaljak eloszereplos valtozatban is, csak ki kell varni. talan miutan mar az osszes letezo tolkien muvet megcsinaltak, az osszes letezo narniat, pottert es tarsait adaptaltak mar, az osszes regi klasszikust (kezdve conan-tol) ujraforgattak mar, marad majd egy kis penzmag egy proper dragonlance moviera is. s aztan, ha a kronikakat kivegeztek, annak rendje, s modja szerint folytatjak a legendakkal, jol. lehet nyugdijas kedvezmenyre is jogosultak leszunk addigra mar a filmszinhazakban, de ott leszunk a premieren :)
Hát kérem szépen – megnézve a filmet: ehhez nagy adag fantasy szükségeltetik. Azonban ha a film megtekintése közben nem ezt, hanem egy leendő élőszereplős filmet képzelünk magunk elé ( és közben próbálunk nem gondolni uwe boll -ra, kisbetű nem véletlen :) ) akkor a regény emlékéből ébredő jó érzések miatt ( nosztalgia rulz ) érdemes megnézni. önmagában 4/10 végülis nézhető, ha a 3d részeket gyorsan elfelejtjük.
Emlékszem, még fatertól nyúltam le az az első kötötet valamikor középiskolás koromban, olvasás után rohantam megvenni a maradék kettőt (mármint a klasszikus trilógiából) Ez volt az első fantasy könyvem, utánna jött csak a Gyűrük ura, Forgotten Realms, stb…
Imádom a sorozatot, sokat vártam a filmről, de mikor megtudtam, hogy “csak” animációs lesz nem sok jót reméltem.
A bemutató meg maga volt a katasztrófa. Gagyi. Nem igazán értem az alkotókat, mert ebből még dvd-n sem lesz sok zseton, hiába Jack Bauer meg Xéna. Max a rajongók fogják bekajálni (és ha rossz, kiköpni)
Valószínűleg akkor is rászánom magam, és végignézem, mert azért csak jó lesz hallani, hogy “Shirak”.
a legtöbb rajongó megveszi, legyen bármilyen rossz, mint én is meg fogom, abban a reményben, ha fogy a dvd, esetleg lesz folytatás és talán korábban élőfilm
A Sárkánydárda krónikák igen jóra sikerültek. Aki még nem olvasott fantasy-t, az nyugodtan kezdheti ezzel, mivel olvastatja magát, és közben jól szórakoztat.
Ha viszont egy George R. R. Martin könyv kerül a kezetekbe, akkor inkább gyorsan dobjátok el! Mert, ha elolvassátok, akkor lehet véleményetek arról, hogy milyen is az igényes fantasy, és ezt követően mindent le fogtok figymálni. A FR könyvek szánalmasan el maradnak mögötte…
Én még nem láttam a filmet, ezért kiváncsian várom. Azonban, igazából a fent említett író által írt könyvből készült sorozatot várom mindennél sokkal jobban. Mostanában elég nagy volt a hallgatás, valaki tud valamit esetleg?
Én is nagy DL rajongó vagyok, az összes magyarul megjelent könyv megvan. (31.én jön a legújabb!) 2 éve vártam a filmre. A trailer megtekintése után már fele akkora lelkesedéssel. De azért vágtam a cetlit. (És még 5 nap vissza volt, amikor rátaláltam torrenten)
Ez a film valami hihetetlen szar lett!!!
A grafika egy 0. Ez főleg a “harci” jeleneteknél igazán elkeserítő. Az 1946-os bambi szebb ennél…Ezt még egy rajongó elnézi.
A sztori el lett baszarintva. A film végén milyen gagyi jelenetek vannak, hát majdnem sírtam (bár szerintem magának a könyvnek is elég gyenge lett a vége, a trilógia másik két részéhez képest)…
A dialógusok, hát az a legrosszabb. mintha 5 éves debil gyerekek beszélgetnének, tőmondatokban, halott az egész. Tudom, 100 percbe kell sűríteni egy regényt, nehéz így. De pl a gyűrűk urában mégis sikerült kicsit megállni, és váltani a karaktereknek néhány értelmes mondatot… Az elején figyeltem a szövegre, (sajna felirat még nem volt), de aztán inkább próbáltam nem fordítani, annyira béna volt.
A hangok viszont tényleg jól el lettek találva, de igazából ez nem akkora eredmény.
Ennél jobban nem lehetett volna elrontani ezt a filmet.
Hogy lehet egy ilyen nímand rendezőnek adni a rendezést, akinek a legnagyobb alkotása a G.I. Joe…
Narniát, LoTR-et (másik 2 kedvenc), Harry Pottert (közel sem kedvenc) meg lehet csinálni igényesen, akkor ezt miért nem?
Aki szereti a regényeket, annak csalódás lesz.
Aki pedig nem ismeri, az 20 perc után ki fogja kapcsolni a tv-t.
Gagyi. Csak nem szeretnénk beismerni.
Mammut, adja az ég, hogy 23 év múlva jöjjön egy Peter Jackson szintű rajongó… Nagyon jó cikk, a kommentekkel is egyet lehet érteni, de úgy látszik ti nem csalódtatok akkorát mint én.
én felkészültem már jó előre, hogy nem lesz jó, zárójelben ott is van, hogy kb. mit adtam volna rá, ha nem így nézem, szóval tényleg megpróbáltam úgy is tekinteni rá, mintha a tévében néznék vmi rajzfilmet, amiről gőzöm sincs, micsoda, mivel nekem is egyik kedvencem volt, az lotr és a szigetvilág varázslója (és annak a filmjét is hogy elba… btw a folytatásból készült rajzfilmjét is, ami japán) mellett anno még régen
530 oldal, még a rendes betűmérettel, nem a manapság jellemző 1 betű/oldal méretűvel, 90 percben, a sztorit gondoltam, hogy erősen megszabdalják majd, de végülis azon kívül, hogy kicsit ugrál, sztem ilyen szempontból nem lesz vele gondja olyannak, aki nem ismeri
a szövegével ilyen szempontból nem volt túlságosan gondom, hiszen az említett 80-as évekbeli rajzfilmek sem különbek, tipikus vasárnapi rajzfilmblokkba való
hogy mást érdemelt volna, az más tál tészta, mindenképp, a 23 évre csak annyit, hogy én legalábbis bízom benne, hogy egyszer talán, narniának és lotrnek azért jó sok előnye van, ez “csak” egy 84-es könyv
imádom, a kedvenc történetem kb 6* elolvastam oda vissza, ha nem többször:)
nagy reményekkel ültem le megnézni,de mint itt sokan én se azt kaptam mit vártam, egyet kell értsek mindennel a fent leirtakbol / bár mivel szivemhez közelállo történet azert jol esett feleleveniteni emlékeim:)/
azt nagyon sajnáltam hogy qualinesti is ennyire le volt butitva
kith-kanan kardja is benne lehetett volna
ami viszont sok volt: lauranna csókváltása a vén elistannal! :DD
jobb ha ebben a formában nem készitik el a folytatást vagy rendezhetnén gyüjtést akár… végül is isuranal is bejött :DD
Nagy csalódás volt a film, most néztem meg…mammut kösz a feliratot:D
A Krónikákat kb a 90-es évek közepén olvastam először. Azóta kb 8* olvastam el, tavaly decemberben fejeztem be újra. Évek óta vártam a filmre, de most hogy megnéztem …bár ne tettem volna. A sztori helyenként elferdítve, lényeges elemek és karakterek kihagyva : BEREM, a Smaragdember???????? Kulcsfigura a regényben, és itt már meg kellett volna jelennie! És még hosszasan sorolhatnám!
Tanisból egy lúzert csináltak, csak nyávog végig:(
HMmmm, és Zethinek igaza vn: Elistan és Laurana?????
Sajnos most így csalódott hangulatomban azt mondom, hogy remélem nem lesz folytatás, ha az is ilyen gagyi lesz!
Mivel latszik hogy osszecsaptak, ha tippmixen fogadnom kene, azt mondanam nem lesz folytatas
Én ebben az évben olvastam elősször a krónikákat de nagyon tetszettek és most olvasom a többi könyvet. Eddig még nam láttam a filmet de mindenképpen meg fogom nézni, remélem nem lesz annyira rossz.
Én is nagyon szerettem, máig szívesen olvasgatom, ugyanúgy, ahogy először a kezembe került – és akkor még picike voltam, herótom se volt szerepjátékról meg fantasyról. Ebből a regényből indultam ki, hogy akkor majd a többi fantasy is biztos tök jó, aztán jött a Drizzt-sorozat, és koppantam :P (persze elfogadom, ha valaki nem így van vele)
A 2D-s animációt pedig világéletemben jobban szerettem, mint a 3D-set, a számítógép sosem tud hozzátenni olyat a látványhoz, amit az emberi kéz igen – szóval nem tartom akkora tragédiának, hogy 2D-s lett a jó része. :D Mindenképp meg fogom nézni a rajzfilmet, ha elémkerül.