Southland Tales

Ki engedte ki a mindfuck filmeket a palackból? Merthogy a The Nines-szal egy évben készült ezen mestermű is. A Southland Tales persze sokkal érthetetlenebb, de ha beszippant a szellemvasút hangulata, akkor a film végéig nem szabadulsz. Richard Kelly arra gondolhatott, hogy a Donnie Darko után kéne megint valami nagyot dobni, az előző siker miatt ezúttal több pénzből, ezért teljesen betéphetett a karmával és vagy egy hétig csak gépelt a Los Angeles-i lakásában. Ott is abban a szobában, ahova folyamatosan behallatszott a tenger moraja, és délután négy felé a nap is besüthetett vagy 1 órán át.

Southland Tales - Rock forgat

Hogy miről szól a film? Igazából csak nagyon röviden lehet összefoglalni: a világvégéről. Hogy mi történik benne azt meg oldalakon át lehetne írni. Ne lepődj meg, ha másfél óra után sem tudod még, hogy mi lesz itt. De segítek, segít a narrátor is többször: arról a világvégéről ami nem nyafogós, hanem kirobbanó. És mindezt olyan káosz körülmények között, hogy pislogni is alig van időnk. Éljen a zendülésekkel teli Los Angeles. Éljen! Mi pedig egyenesen a modern Titanikról nézhetjük a lázongásokat, az utcai őrületet.

Philip K. Dick, Verhoeven, Twin Peaks, William Gibson. Csak pár író és egy mű, ahonnan a Southland Tales merít hangulatot és alapokat. Na meg persze a Biblia, hiszen a világvégéről mégsem lehet csak úgy a semmibe beszélni. De még csak Amerika és a kapitalizmus bukásáról sem.

The New York Times said ‘God is Dead’*

Southland Tales - Sarah Michelle Gellar picit hiányosan öltözveLássuk a színészeket. A mellékszerepekben Mandy Moore, Sarah Michelle Gellar, Justin Timberlake, Christopher “Hegylakó” Lambert és még rengeteg ismert vagy ismerős arc van. Annyi, hogy felsorolni is sok lenne, és mind szarul játszik, csak ez esetben direkt. Hihetetlen milyen gárda jött itt össze, az egyedüli aki tényleg kilóg az Bai Ling, akit örök időkre ki kéne tiltani minden forgatásról. Na és a főszereplők? Nem kertelek, szerintem Rock és Sean “Stiffler” William Scott egyszerűen remek! Jobb színészeket talán nem is lehetett volna választani ehhez a szerephez.

Arra viszont kíváncsi leszek, hogy a film, kritikai és pénztárak beli, bukása után ki fog megfinanszírozni hasonló grandiózus tervet legközelebb. Merthogy ez sokkal többe kerülhetett, mint a (nem teljesen hasonló) The Nines, amit zsebpénzből forgattak alig pár számítógépes trükkel. Itt a CGi kicsit nagyobb szerepet kapott, és hálistennek teljesen elfogadhatóra sikerültek a számítógépes trükjelenetek. Amikor viszont pont nem hihetőek, olyankor sem lógnak ki a képregényes hatású, túlzsúfolt vászonról.

Southland Tales értékelés

Figyelmeztetés mindenkinek, akinek nem jönnek be az összevissza filmek, hogy kerülje el. Tipikusan szeretem – nem szeretem szituáció, úgyhogy aki ezen összevissza poszt után rávetődne, az ne szidjon, hogy nem figyelmeztettem. Tökéletesen látható, miért lehet utálni, de pont azokért szeretni is lehet egyben. Többször említettem a Nines-t, de ne féljetek, az ehhez képest egy érthető film. Nekem a Tales 8/10 lett, és jöhet a rendezői verzió, majd fél év múlva megnézzük azt is. Talán akkor feljebb kúszik a pontszám.

*persze, hogy nem ők mondták, ezért is vigyorogtam amikor elhangzott. Utalás ez is.

87 hozzászólás a “Southland Tales” bejegyzéshez

  1. Én is pont ma néztem meg és sztem kicsit hosszú volt.
    Érzésem szerint sok volt a szükségtelen mellékszál is. A Donnie Darko-s hangulat ritkán kapott el és mint ahogy soroltad is a befolyásolókat kissé túl eklektikusra sikeredett. ja és sok volt a napsütés:)
    A fallujah-s sztori viszont kurvvára nem jött le.
    Így elsőre 6/10(ehhez képest a DD az alltime kedvencem kb.), de sztem kicsit fáradt voltam hozzá.

  2. És a rendezőnek még így is ki kellet vágnia félórát a filmből, ami egy 3 részes képregényben adtak ki. Szóval úgy milyen hosszú lehet. Habár állítólag a képregénnyel együtt jobban érthető.

  3. képregénnyel együtt szabadna csak vetíteni.
    human, asszem jól elkaptad a feelinget a kritikád elején. a film óta viszont már nekem is itt csücsül a fülemben a tengermoraj:))
    amúgy ez a film messze nem tökéletes, és mégis 10/10-et adok rá. mert a legbátrabbak egyike (színészvezetés, fantázia, musicelbe hajlás (neeem sweeney todd: burton kellyhez képest vaskalapos hagyománytisztelő konzervatív:))
    azt mondod, h a tuti bukta után nem biztos, h lesz követője. egyetértek, tuti bukta lesz, de abban is biztos vagyok, hogy egy ilyen merész film ha hígabb verziókban is de hatást gyakorol a következő évek alakuló filmnyelvére.

  4. 17 millióba került, nem bukott nagyot. DVD-n meg ha valóban ilyen frankó, behozza az árát és még kult is lesz. Majd úgyis jön e hónapban a mozikba, megtekintem.

  5. Részemről is egy 8/10 ,de talán csak a DD miatt. Amúgy az év legbátrabb filmje szerintem.

  6. szóval azt mondod, a nines nem érthető? pedig olyannyira szájbarágják a végét, hepienddel, meg mindennel, hogy minden világos lesz. méghogy mindfuck.

  7. szóval pont azt mondom, hogy ehhez képest az tökre érthető, csak mert sokaknak azért az is gondot okozott.

  8. Koimbra: köztöködünk? kritikailag mindenképp bukta és a készítési költséget meg bevételt nem tudom honnan vetted, mert boxofficemojo szerint mozikban szinte semmit nem hozott. Ha valami meg a dvd-n hozza be épphogy a készítési költségeket, akkor az nem “sikeres” és “csináljunk még hasonlót” eset.

  9. Sajna valóban bukott a film. Ha kritikailag nézzük – rotten 34%, Cannes-ban szabályosan kifütyülték, stb. -persze ettől még lehet majd kult, és remélem is, hogy az lesz :).
    Amcsi bevétele meg pedig még az alig 1 milliót elérő Donnie Darko-nál is kevesebb – sajna :(. Ráadásul olcsóbb is volt a Donnie, csak 6 milkába került. Az már más kérdés, hogy DVD-n mekkora sikerre számíthat, de sztem teljesen helytálló human mondata, miszerint kritikailag és anyagilag is bukás volt.

    Magára a filmre visszatérve, sajna még nem láttam, pedig már 1 hete be van tárazva, és a Donnie nálam is az egyik all-time fav. Sokat várok a filmtől, majd meglátjuk mennyire váltja be a hozzá fűzött reményeimet.

  10. persze én is remélem, hoyg később kult lesz :) egy szóval nem állítottam másként

  11. miota megneztem, varom, hogy legyen rola kritika itt a filmbuzin :) plane, hogy a the nines olyan meltanytalanul fel lett huzva, kivancsi voltam, hogy ez hany pontot kap. ha mar csak a cime miatt kaphatott 9/10-et, akkor ez minimum 13/10 kene, hogy legyen :)

    mindenesetre szerintem ilyen egy igazi agybasz film, tele zsenialis(an vicces) es szorakoztato jelenetekkel, ami nem csak, hogy vegig olyan erzetet kelt, hogy veletlenszeruen vannak csupan a jelenetek osszeollozva, s nincs is ra pattern, ami alapjan sorba lehetne rakni (aztan persze kiderul, hogy megis), hanem addig sem untatja a nezot, mig a legutolso puzzledarabkak a helyukre nem kerultek. a nines-nal ezt nem ereztem. konkretan unalmas volt, es a vegere tartogatott “csattano” sem volt tul katartikus, tulsagosan trivialis es kiabrandito volt.

    azota megneztem meg egyszer (marmint a southland talest, ugye), es egyes jelenetek meg jobban utottek, mint elsore. mindenesetre tokeletesnek en sem mondanam (de azert jar a 10/10), a mist mellett viszont ez volt a masik film, ami kepes volt kiemelkedni az utobbi idok kozepszeru filmjeinek a tengerebol. az oscar is mutatja, hogy ritka gyenge ev all mogottunk, es ez idenre is valszeg igaz lesz, de orulok, hogy akad 1-2 gyongyszem, amiben kellemesen lehet csalodni.

  12. huu erről olvastam mikor Kelly nekiállt ..azóta semmit sem hallotam róla ..na izzitom a torrentet mert fent van:)

  13. Azért nagyon érezhető itt többeknél, hogy “bár nem tökéletes de azér 10/10” a rendező személye/előélete miatt. Én is így álltam hozzá mielőtt néztem, de azért ez korántsem egy DD.

  14. Human: nem kötözködtem, csak leírtam tájékoztató jelleggel és a wikipediáról vettem a számot.
    Elnézést.
    Meg különben is kicsi vagyok, nem szólok be a nagyoknak:) Sorry, sorry

  15. Jamesch:
    nem feltetlenul azert. nekem a film kozben igazabol eszembe se jutott kelly, donnie darko meg aztan foleg nem (mivel mar nagyon regen lattam), inkabb ugy ereztem magam, mint egy elborultabb philip k. dick regeny olvasasa kozben, amit megtuzdeltek 1-2 lynches jelenettel. tokeletesnek azert nem neveznem, mert a film vege tobb sebbol verzik, minel inkabb akarta kelly megmagyarazni a dolgokat, annal inkabb hullott szet az egesz. a 10/10 meg azert jar, mert az utobbi idok 9/10 meg 10/10-esnek kikialtott filmjeinel (mely szamokkal masok oly konnyelmuen dobaloztak) klasszisokkal jobb meg igy is.
    persze ez is csak egy velemeny, semmi tobb.

  16. amúgy szerintem a Nines abszolút nem volt unalmas a végéig sem, mondjuk a sorozatkészítés miatt nekem a középső harmada is nagyon tetszett. De talán tényleg egy pontszámon vannak, szal 1-el többet kapott a nines mint kéne.

    Vagy majd Southland a rendezőivel lehagyja

  17. na, ki meri legelőször beírni, hogy pocsék film lett a southland tales? (tuti kapna a “fejire”, hogy dehogy is az, csak nem érti:)

    kérdem én, egy filmnek muszáj mindfucknak lennie? mert ilyen alapon sok mindenki csinálhatna olyasmit, aminek nincs sok értelme és rámondják, hogy mindfuck, miközben ő röhög a markában, hogy hány embert megszivatott:)

    (ez általános kérdés, az ST nekem is bejött, de tudjátok, ez annak az esete, amikor valaki összefirkál egy lapot és eladja többmillióért, mint műalkotást.)

  18. “egy filmnek muszáj mindfucknak lennie?” ki mondta hogy muszáj, és az évente készülő mittomén 1000-ből hány darab mindfuck? Egyelőre nincs túl sok jelentkező.

    És hát a sok “hagyományos” között is rengeteg jó van. Ez a provokációt most nem értem.

    Abban viszont én is biztos vagyok, hogy sokaknak nem tetszett, vagy nem fog tetszeni a Southland

  19. van/lesz akár minimális esély is ezt Mo-n moziban vagy dvd-n megtekinteni, vagy kezdjem el keresni torrenten?

  20. Jamesch, asszem megindokoltam, miért 10/10. nem a rendező miatt, amiként te félrevezeted a szavaimat. és valóban nem dd – annál sokkal merészebb és kevésbé popmozi. (ha a kommentem kevés, olvass el a blogomon (humannak köszönhetően (kösz)) jobbra megtalálsz)

    a mindfuck-fika meg érthetetlen. nem, nem muszáj “ilyen” filmet csinálni, bár én örülnék, ha több efféle készülne. amúgy felteszem kelly tudna moneymaker filmet is csinálni. winnie, ez nem az.

  21. Szkítör: hagyjuk már a letöltés kommenteket. Ez tuti kijön majd itthon is dvd-n valamikor (1 év múlva? ki tudja), egyelőre még csak most jött ki amerikában..

  22. amugy olvastam egy cikket a műfajáról a filmnek :) :sci-fi, drama, musical, posztapokaliptikus film :) jól összerakták az biztos

  23. Lehet amiatt mert nem ismertem a storyt, de nekem nem jött be a film. Mondjuk feléig nem is értettem mit is akar nekem mondani, meg nagyon de nagyon irritált benne a 2 “főgonosz”, a kis törpe tudós, aki folyton valami csajt fogdosott, meg az idősebb nő aki folyton bámulta a monitorokat, valahogy nekem ők annyira lehúzták a filmet, annak ellenére, hogy Szikla gyerek egész jó volt.
    De azért jó tudni, hogyha hírtelen nem lesz olaj a világban 1-2 év alatt hiperszuper wlan-csúcsenergiaforrást tudunk kitalálni.

  24. én lehet h megbetegedtem. nagyon bírom az elmebajos, periférián kívűli, agydurrantós mozikat, de uazz… se a “the nines” nem jött be, és az egekig magasztalt “donnie darko” után meg 3x néztem meg h ugyanarról a filmről beszélnek (írnak) e mint amit én néztem..

    DD elmebaj: nem értem, h ebben mi volt a mindfuck. hótkomolyan. pedig csípem a Jake srácot, Maggie-be a Felforgatókönyv óta szerelmes vagyok, és a többi karakter is el volt találva. aztán nyomják a semmit. namindegy, majd 1x valaki biztos oda adja a pirosbogyót aztán felébredek..

    jah: Southland Tales-t ma azért bepróbálom, hátha…

  25. jó kis film ez. szerintem felveszi a versenyt a donnie darko-val, de sok szempontból nem összehasonlíthatók (vagy inkább más műfaj etc.).
    egy kicsit meglepett, hogy senki sem méltatja a kurva jó zenét (ez például közös a dd-vel).
    a nines-szal pedig nem lehet egy lapon említeni, mert az egy buta film, rossz színészekkel és az önirónia teljes hiányával. (én is szeretek sorozatokat nézni, de azért ebből nem következik, hogy ha egy film egy része a sorozatkészítésről (is) szól, akkor az autómatikusan bejön.)

  26. ma is a zenéjét hallgattam délután a városban, mondjuk a Moby számokat nem. Kár hogy a Soldier dal nincs rajta a soundtracken.

  27. En most neztem meg, es haaaaatt……..
    Lehet bennem van a hiba, de ez a mi a jo budos rossebb volt?
    Tobbszor volt olyan erzesem, hogy erosen a B kategoria aljat surolja a film. Ha direkt ilyennek akartak, akkor zsenialis, de valahogy nem ez volt az erzesem.
    Egy dolog jutott eszembe a vegen:
    “Attol, hogy nem ertenek meg, meg nem vagy muvesz! ” :D

  28. egyetértek winnie hasonlatával: lehet ezt is szeretni és az egekbe dicsérni, megmagyarázva dolgokat, miképpen a fehér vászon közepén a fekete pontot. csak számomra a konklúzió ugyanaz mint a the nines-nál, vagy a DD-nél: az h semmmi értelme.

    hangsúlyozva erősen azt is, h azért mert az én agyam erősen ellenállt a fent említett 3 opusznak, nyílván sokan megfognak örűlni az ST-ért is, mint ahogyan a másik kettőért is. emiatt biztos nem fogunk összeveszni.

    az h én a magam részéről még mindig bambán és tanácstalanúl állok a mindfuck-triumvirátus esete előtt, az meg nyílván az én dolgom. namindegy, megyek nézek egy rambót..;)

  29. próbáld ki egyszer úgy, h az “agyad nem áll ellent”.

    amúgy sztem aki pl az inland empire-t szerette, annak ez is bejön, annak ellenére, h tök mások. mert annyiban egyformák, h elvárják a racionális gondolkodás felfüggesztését, vagyis az “agyad ellenállásának” lazítását.

    nem kell “megérteni”, elég csak “élvezni”.
    (vö. a kubista képek nézegetésében sem az az érdekes, h rájössz: “jé az ott egy asztal, az meg egy gitár”. a stílus, a vizuális élmény, az innovatív láttatásmód miatt szeret(het)ed…)

  30. jók ezzek a kézi kamerás felvételek benne mintha tényleg dokumentum jellege lenne ahogy a srác filmez benne (jah igen a zene is ott van főleg amit Justin nyomat benne) de Sara szerintem jól játszik a filmben… olvastam egy lehuzos kritikát valami Kansasi kritikustól h eléggé nincsenek képben a szinészek h most ezt komolyan kell venniük vagy nem.. véleményem szerint, én nem vettem komolyan, de elég megrázó jelenetek zuhantak rám (fegyverek, vér) de olyan szinten h megint a morbid parodia határát súrolják, gondolok, azokra a jelenetekre mikor öngyilkoságot kisérelnek meg benne, meg amikor Justin colát bont véres pólóban (na az poén:D) ÉS DALRA FAKAD… szóval nem tom, de nagyon szorakoztató egy-két jelente, és már most kult filmnek tartom mint annak idején tette azt a Ponyvaregény (bár az mindenkinek tetszett), tutti a polcokon a helye

  31. MOTHAFAKKER….ez olyan film amit nem megerteni, hanem aterezni kell. Akiben egy cseppnyi hit sincs, vagy teljesen keptelen egy tortenetet egeszeben csodalni, nem pedig a folyamatos szal alapjan nezni, az nem fogja elvezni..

    Kar, hogy az ilyen filmek csak evekkel kesobb, kultkent aratnak sikert.

  32. “Akiben egy cseppnyi hit sincs, vagy teljesen keptelen egy tortenetet egeszeben csodalni, nem pedig a folyamatos szal alapjan nezni, az nem fogja elvezni..”

    azt mondod, hogy a southland tales-szel megszületett az a film, amivel le lehet tesztelni, hogy valakiben van-e hit? hogy aki a southland tales-t nem élvezi, az képtelen egy történetet egészébe csodálni?

    nem tudom, elhallatszik odáig a röhögésem vagy csak én hallom?

    ne legyünk már komolytalanok… íme, megszületett a zsinórmérték és tsai.

    “Kar, hogy az ilyen filmek csak evekkel kesobb, kultkent aratnak sikert.”

    akkor most szólok, hogy az ST nem lesz sosem kult.

  33. szerintem nagyjából érthető és élvzetes a képregények nélkül is, de meg fogom őket nézni. mondjuk lehet kiderül belőlük, miért szerepel annyi törpe :)

    winnie: mi számít kultfilmnek egyáltalán?

  34. winnie: ne te mond már meg mi lesz kult, s mi nem…inkább biggyeszd oda azt hogy “szerintem”

  35. érdekes film, azt meg kell hagyni. régen láttam már a darkot elszoktam tőle, hogy 2 óráig fingom sincs, miről akar szólni a film. mindenesetre tetszett a világ, ahol játszódik, engem is philip k. dickre emlékeztet, de nem két jelenet volt, amire utólag is csak pislogok. nem volt rossz, de én a 7-es pontszámot is kicsit kétkedve nyomnám rá.

  36. Na, éppen most fejeztem be. A hangulat egész jó, a zene remek, Dwayne Johnson meglepően jó, de a film összességében csak közepes. Sokszor úgy éreztem, hogy egy olcsó David Lynch utánzatot nézek.

    …és nem, nem azért nem tetszett, mert érthetetlen volt. A Mulholland Drive-ot pl. imádtam. :)

  37. Tiszteletem!

    Én most néztem meg éppen, és még így hajnalok hajnalán is nagyon átjött a hangulat. Előszőr nem tudod hova tenni a sztorit, majd szép lassan kialakul egy fonál, ami attól függetlenül követhetelen. És ezért jó ez a film :D
    A végét sem értettem miért pont így, miért pont akkor, stb… annyi minden megmagyarázatlan… De valahogy ennek a filmnek ez a lénye… emberiség, hanyatlás, káosz, pénz, hatalom, minden egybefolyik. “And the world goes down with a BANG” :)
    A Nines-t nemtudom miért szídják ennyire, nekem az is kötelező, meglesz szerezve, aki nem értette, azt meg sajnálom, valami lemaradt nála az egyedfejlődés során. De nem sértegetni jöttem. Southland Tales-t értékelni.
    9/10 min. amit megkap tőlem, az 1 pont nem is tudom pontosan hol veszett el, ahhoz újra kellene néznem. Majd fogom is.
    A többiek kommentjeit olvasván arra eszméltem még, hogy nem akarom mihez hasonlítani. Ez így magában film, nincs párja. A szereplők annyira készek, nem veszik komolyan amit csinálnak, mégis ezáltal jó ez a film :D:D:D Színészkednek, néhányan nagyon a szerepre születtek. De mint mondtam, káosz a tetőfokon. A szövegek sem mindennapiak, nem az az agyonhajszolt, lejárt lemezek, és ráadásul nagyon szókimondó mindenki “I’m gonna taser your balls” :D:D
    Az amcsikat megértem, hogy nem értik a filmet, meg a sok begyöpösödött kritikust, akik csak “Túl a barátságon” meg hasonlókra tudják azt mondani, hogy film, mikor egy nagy rakás…….
    Nos, majd még nézem a kommenteket, de addig is jóccakát :D

  38. Jahh az kimaradt, hogy imádom az olyan filmeket, amiben az amcsik kúltúráját (vagyis annak nagyívű hiányát), hozzáállását, vallási, politikai, fegyver fanatizmusát mutatják be egy kis paranoiával, követési mániával keverve :D És azt nagyon nagyon durván megmutatva szembesíti velük ,hogy igen, emberek, fagyiskocsiból árulják a 9mm-est nem pedig az utcasarkon egy eldugott ház mélygarázsában :D:D:D
    Nahh tiszteletem!! :)

  39. hazafelé néztem a vonatot, hát tényleg odabaszott a fejnek. csak néztem ki a fejemből, aztán hopp, le kellett szállnom :) újranézős az fix

    ja és a zene az tényleg 11/10es.. eszméletlen!

  40. nah kivételesen lecsapom a lasztit..

    a félreértés elkerülése végett megemlíteném, h értelmezni (értsd: megérteni) vmit, VAGY értelmét találni vminek (értsd: ertelmet találni benne) NEM ugyanaz. Itt nem az volt a kérdés h felfogtad e amit láttál, vagy értetted e azt amit azzal közölni akartak – mert az jobb esetben sikerűlhetett.
    számomra a három film mindegyikével csak az volt a baj, h nem láttam értelmét annak h megnéztem. Magyarúl: nem volt számomra szórakoztató. Ámbátor, ahogy azt már feljebb is említettem, ettől ez nem jelenti h más számára ne lenne vicces, megfogó, magábaszippantva agydurrantó. oké?
    az h a film alapmotívuma, történetvezetésének stílusa, lényege, h kusza, követhetetlen és átláthatatlan, nem jelenti azt h az ember ne értené.
    a kérdés csak az, h ez tetszett e nekem?! és ennél a három opusznál ez nem tetszett. PONT. remélem neked tetszett, örülj neki!

    ezt most csak azért pötyögtem le, mer én is szeretem magam a majmokhoz hasonlítani – csak azt nem ha ezt más teszi:). és mivel SZERINTEM ez film nem feltétlen követel homosapiensi agykapcítást, max egy brutál spanglit, ezért nem szeretném ha ilyen irányban indulnánk el.

    PÍSZ for ALL!! ;))

  41. “Civil liberties. Do you know what those two words means?”

    BTW a germánok most irnak alá USAval ilyen biometrikus mókát… Na mégegy ország ahova nem utazok… Mindenesetre USA világmegfigyelő törekvései bázis, hamár nem gazdasági vezetőhatalom többet valahol ki kell terebélyesedniük.

    SLT pont erről szólt, ha egy kicsit meginog a világ minden értemét veszti, és a szélsőségek uralkodnak el. NeoMarxisták VS USA MindentFigyelőHivatal érdekes, és szerintem nem annyira sarkitott.

    Flame ON!

  42. pedig DelMare ez kb pont annyi…de nem baj, ha nem érted.

    A legnagyobb baj a filmmel az, hogy az egész történet nem fért bele, és a végén a megoldások enyhén szólva furcsák (talán egy kicsivel könnyebben elfogadható verziót kellett volna kitalálni).
    Remélem, ha kiadják a rendezői változat jóval hosszabb lesz.
    Még sok ilyen bátor filmet akarok.

  43. Nem egy elsőrandis mozifilm. Elmét kinyitni, hajnalban, egyedül, otthon, 5.1-es eredeti hanggal megnézni. Több kis katarzis. Ha zöldséggel nézném, nemtom, mi volna… Durva

  44. Mar eleve azt nem ertem hogy egy ilyen szarrol hogy lehet ennyit beszelni egy forumon. Nemreg neztem meg a filmet…..hat ez mocskosul szar. Nekem ne mondja senki, hogy mindfuck! Mert ez olyan kb, mint amikor nem ertesz egy filmet, ramondod , hogy mindfuck, es akkor az maris egy kultuszfilm(pedig meg mindig nem erted).
    Hogy azt a United-es figurat idezzem: Ez nem jott at!
    A film vegen egy konkluzio valt erthetove, hogy Krzsta Now jol sz***k f***t!
    U.I.: Szerintem…

  45. hahó,

    ezt a filmet nem láttam. a nines-t láttam, az nem annyira tetszett. az alapötlete nagyon tetszett. a megoldása miatt nagyot csalódtam a végén. nagyon tetszett a 3 történet egymásba kapcsolódásának története, a látszólagos irracionalitásban megbújó valamilyen racionalitás. valahol ez tényleg mindfuck. viszont a megoldás kiábrándító, mintha az író felépített volna magának egy bonyolult szituációt és aztán rájött, hogy ebből nem tud “normálisan” kimászni, és kitalált egy gyakorlatilag a probléma megoldásától menekülő “megoldást”. persze nyilván fordított volt az irány, előbb volt meg a vége gondolom és arra épült minden, csak olyan jól sikerült az eleje, hogy csalódás lett a vége. meg a másik…. ha agyborultatós filmet csinálunk, ne tegyünk bele (pláne ne a végére) érzelmi szálat, túltöltést, satöbbit. merjünk tisztán racionalitásban és irracionalitásban gondolkodni. legyünk bátrak és képezzünk le egy vagy több matematikai bizonyítást egy filmre, a végén derüljön ki, hogy tulajdonképpen milyen tételt bizonyítottunk, de ne kerüljön bele olyan szál, hogy ha nem végzünk időben, akkor a professzorunk kislánya nem kapja meg időben az új májat. ha van önkontrollunk és ettől meg tudjuk tartóztatni magunkat, akkor tudunk igazi mindfuckot csinálni.
    southland talest még nem láttam, nézném is meg nem is, majd eldől.

  46. akkor ezt írhattad volna a The Nines-hoz is, aminek a kritikáját be is linkeltem..

  47. Nahh tegnap hajnalban megvolt a drága. DD imádva van, úgyhogy pozitívan álltam hozzá. Mikor vége lett a filmnek, elég csalódott voltam, de nem tudtam rá azt mondani, hogy szar, de azt sem, hogy jó. Most így ülök és kedvem lenne megint megnézni :) Szóval mindenképp érdekes film. A befejezés nem igazán jött be, azt mondjuk ki kell emelnem. Jon Lovitz-ot meg utálom, de itt valahogy állat volt :D Ja és aki szerint a Donnie Darko meg van kavarva hát az nem tudom mit nézett, mert tök követhető szerintem. Ellenben ez a SLT ez kellően kusza, már csak ezért is meg kell még egyszer nézni, mert tuti kihagytam pár részletet.
    “I’m a pimp… and pimps don’t commit sucide.”

  48. Raven, az Apokalipszis már csak ilyen rusnya statikus dolog, nem hagyja könnyen változtatni a kimenetelét :)

  49. Gecco: konkrétan az ice-cream truck téma nem jött be a végén, nem a történet vége.

  50. Ja és azt nem tudja valaki, hogy az UPU (Urban Pacification Unit) számozása mit jelent? Mármint Taverner az UPU2-ben volt, de a kommandósok pl UPU3, aztán volt egy kocsi aminek UPU4 volt a rendszáma, ha jól emlékszem… Any ideas? :)

  51. en szeretem gibsont es phillip k dicket is de ez borzaszto volt…

    baratnom viszont imadta

  52. Éppen egy vaskos ellenkritikát akartam írni, de látom, hogy már megtették helyettem páran. Ezért már csak pár szót fűznék az elhangzottakhoz:
    Nekem is a Donnie Darkó az egyik kedvenc filmem, ez sajnos a közelébe sem ért. Leginkább a mások által is említett sok mellékszáltól és direkt zavaró tényezőtől.
    Én a DD-t éppen azért szerettem, mert minden a helyén volt benne, mindennek volt értelme.
    Nekem erről a filmről először az jutott eszembe, hogy a rendező vagy nagyon gyengén Lynchet próbálja meg utánozni (folyamatos susogás, törpék villogó izékkel, “mély” idézetek), vagy kifigurázni akarja. Nem tudom melyik lehet, de engem nem nyert meg. Nekem a szereplők sem jöttek be. Rock szerintem nagyon nem jó színész (enyhén kifejezve), Stifflert csak vígjátékokban tudom elképzelni, Justin (prrrrr…pop!) Timberlake hangjától, mint narrátor meg legszívesebben kikapcsoltam volna. Valamint a végén is egy olyan logikai bukfencet raknak a filmbe, amire azóta sem jöttem rá, hogy hogyan gondolták.
    Ellenberger a feelingje megvan és ez leginkább a részletek miatt van így (felirat a rendőrautón, plakátok, egyenruhák, stb.). Számomra ettől lesz egy film valóban kidolgozott, ha a háttérre is odafigyelnek és itt ez megvolt.
    Ennek ellenére az “ezt is láttuk” érzés megmarad és nem vágyon újra megnézni – ellenben a DD-vel.
    Végszóként még megjegyzem, ahogy már páran írták, hogy azért kezdődik negyedik fejezettel, mert az első 3 egy-egy kb 100 oldalas képregényben jelent meg, de ahogy néztem őket, azok is inkább hosszúak, mint informatívak.
    A film pedig 2005-ös, azért játszódik “a távoli jövőben”, 2008-ban. Nem is értem, hogy miért csak most jelent meg DVD-n.
    Elnézést, ha ezzel valakit megsértettem, de kicsit vissza kellett húznom a pozitív kritikát, mert én ez alapján (és a DD-t ismerve) kezdtem el nézni és nagyot csalódtam a filmben.

  53. Két dolgot kifelejtettem az előbb:
    1. mielőtt valaki azt hinné, hogy magasztalni akarom Lynchet, leszögezem, hogy nem szeretem az olyan rendezőket, akik egy normális történetet csak úgy tudnak eladni, hogy össze-vissza keverik a jeleneteket és folyamatosan metafórákkal magyaráznak. Vagyis nem szeretem Lynchet sem. Egy filmje van meg, de az sem azért, mert ő rendezte: a Dűne.
    2. bár az írásomból úgy tűnik, de nem akarok senkit lebeszélni a filmről, igenis nézzétek meg, ez tényleg olyan film, amiről lehet beszélni, annyit akartam csak elérni, hogy a lécet kicsit lejjebb tegyétek, ha belekezdtek, különben nem lesz jó.
    Köszönöm.

  54. Paul fiam, nem megmondtam, hogy ne játssz a klaviatúrával. :)
    Azt elegánsan kikerülném, hogy Lynch, meg öncélú, absztrakt képi faszverés, mert “egy filmed van tőle, és az sem miatta”.
    A Southland Tales viszont messze-messze nem tud ilyet: ha veszed a fáradtságot és minden képkockát megpróbálsz megérteni, akkor rá fogsz jönni, hogy az összes pixel azért van ott, mert ott a helye nekije. Ha a végletekig precíz dramaturgia már valamennyi kincsével feltárul előtted, még nincs vége a finomságoknak: a dialógusok szarkazmusa a második körben kezd hatni.
    Hosszú idő óta az első mozi, amely megéri a melót, ígérem.

  55. Jogos. De ez egy ilyen világ: míg a trutymáknak reklám sem kell, a valódi érték fogadatlan prókátorra szorul.
    Egyébként nem marketingelem, csak védem a felületes véleményektől. Nagy különbség.

  56. Olvassátok el szépen a képregényt amiből a film készült.
    Rávilágít egypár dologra és ráadásul atmjó.

  57. Remekséges ez a film, ha “csak” (Lynch, Besson, Scorsese…) paródiaként nézed, már annak is tökéletes, de szerintem azon túl is rétegződik benne még egy s más. Számomra teljesen érthető, értelmezhető, élvezetes, kerek volt, tetszett! A zene pedig külön ötös. (Pedig Moby-t nem is szeretem.)

  58. Sikerült megnéznem,kicsit katyvasz, de a mondanivalója kiérződik. Nem vagyok hozzászokva az ennyire szokatlan módon sarkítva kifejezett témákhoz, értem itt ezalatt a kissé néha a Félelem és reszketés Las Vegasban fellelhető szétszívott, beállt, bepiált egyének hallucinációféleségeihez hasonló képi világot, ami szerintem enyhén szólva sem egészséges, de hatásosnak sem mindig tűnt nekem. Összegezve: mint film számomra egy f0s, de ügyes próbálkozás, mint itt előttem írtátok arra, hogy határokat feszegessen. Ennyi!

  59. Én Donnie Darkot anno elhülyültem haverokkal tehá odafigyelés nélkül egy értelmetlen maszlag volt így nem tetszett de tervezem h újra megnézem mert mindenki dícséri. Szal én nem Donnie Darko miatt vágtam bele az ST-be hanem trailer alapján. Trailer alapján azthittem hogy ezekkel a színészekkel egy akció sci-fi féleség lesz 1-2 furcsasággal így nagyon vártam. Egy kicsit csalódott vagyok hogy nem azt kaptam amire vártam de azért nem volt rossz. A kritikát kicsit olvastam előtte, így nem voltam beszarva amikor 1,5 óra után sem tudtam hogy mivan. De asszem még egyszer meg kell néznem mert jelenleg csak 1-2 dolgot értek belőle, de a történetet, pontos “mondanivalót” (ha van ilyenje), abból semmit.

  60. Kellynek nem kellett volna ennyi füvet (meg pénzt adni a filmre), káosz az egész, poénnak lehetett csak felfogni, már nem is a történetre hanem egyes jelenetek hangulatára fókuszáltam csak, így nézhető, különben időpazarlás. Ebből is kitűnik, hogy nem lesz többször Budán kutyavásár (DD egyszer lehetett elsütni). 5/10

  61. Szar film volt, lezárás nélkül, azzal a tanulsággal, hogy a stricik nem követnek el öngyilkosságot, wow. A bibliai passzusokkal meg úgy vagyok, hogy az azoknak van, akik keresztények, de azért lázadó típusok, ezért milyen menő a folyamatos bibliai idézet. Nekem csak egy legendáriumból idézetek, úgyhogy rohadtul nem menő.
    Ami érdekes volt, az a felnagyított társadalmi válságok, meg az említett direkt szarul játszó színészek, csak olyan sok mindent akart mondani a film, hogy végül semmit nem mondott.

  62. Hát nekem az első egy óra után egy zavaros szektás filmnek tünik érdekes képi világgal, hangulatos zenével és követhetetlen történettel.

  63. 7/10. nyolcat nem kap, mert mégegyszer nem nézem meg. esetleg a rendezői változatot (főleg hogy fél óra kimaradt). Ami tetszett benne, az a sajátos hangulata, és képi megjelenítése, ami egész végig ott tudott tartani a székben. Valahogy fél óra után már éreztem, hogy nem kapok semmi pluszt a film végére, nem lesz fordulat, kaotikus marad az egész, de mégis egyszer sem jutott eszembe, hogy kikapcsoljam, és hagyjam a francba.
    Sokan említették, hogy ebből bizony kultfilm lesz. Hát szvsz nem lesz. Inkább olyan, amit sokszor felemlegetnek, amikor példálózni kell, hasonló stílusú filmeknél (gyanítom több is lesz hasonló eklektikus zsánerben), pláne hogy nem is lehet nagyon mihez hasonlítani (még).
    Végértékelés: alapsztori közepes sci-fi, a környezet nagyon tetszett (1984 + Menekülés Los Angelesből + bármilyen közeljövőben játszódó sci-fi), és az egész nyakonöntve sajátos hangulattal (zene, hangok, vágás, kamera). Egyszeri megnézésre mindenkinek ajánlott. Unikális darab, de felejthető.

    Uff :)

    U.i.: Érezni, hogy Kelly rendezte (betétdalok, klip-fíling, képi világ), de azért nagyon más, mint a Donnie Darko (9/10)…

  64. Hali!

    Hát srácok…
    Még megy itt mellettem a stáblista.
    Fasza kis film volt, tuti hogy megnézem még párszor.
    Viszont nem tudom hogy mit nem lehet ezen érteni? Egyáltalán nem volt homályos, kusza, kaotikus. Viszont kellőképpen elvont ahhoz, hogy ne lehessen átlagos kis hollywood-i kasszasikernek nevezni. Az első másfél órában rá lehetett jönni a film legvégére. Csak annyit nem lehetett sejteni, hogy ki kit fog kicsinálni.
    Mindenesetre tényleg nagy arc ez a Kelly.
    Jó kis mozi volt.
    A DD meg teljesen más műfaj. Szerintem nem kell hozzá hasonlítgatni. Nálam mindekettő 10/10.

  65. Most néztem meg! Nem bántam meg..:) De lehet csak azért mert közben nyugisan söröztem!….
    Összességében szerintem 7/10,
    SPOILER!!

    voltak benne egészen jó poénok is, amit nem vártam :) és egészen meglepő performanszok, pl az ami himnusz átirata:),
    a mindenkit felügyelő vadászok a tetőn…
    meg persze a neomarxisták kéglije!

    abban egyetértek, hogy ez vagy bejön valakinek ,vagy nem…köztes téma nemigen van!

  66. Ez a film 10/10 egyszerűen fantasztikus. Persze legalább 2x meg kellett néznem, hogy elkezdjen átjönni és még legalább 3x meg is fogom nézni a zene pedig nagyon jó!! Egy időzített bomba ami még nem robbant fel de ketyeg:)

  67. Most futottam bele a magyar címbe, “A káosz birodalma” ARGHHHHH, please shoot’ em up!

  68. Nekem nagyon tetszett, engem be lehet szaratni a zenével. |
    Még a hét perces stáblistát is végignéztem, tökéletesen jelzi a film hangulatát. Az első 3 percben néma kuss, majd jön a túlvilági zene… félelmetesen jó.

    Rock-on beszartam, mikor beparázik nagyot alakít.

    Ha a Mechanikus narancs 8.5, akkor ez zokszó nélkül 9.5.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Az írott szöveg (c) 2004- , a médiatartalmakkal az eredeti jogtulajdonosok rendelkeznek.