Azért jegyzik a dátumot, mert az első blockbuster volt. Spielberg papa indította az egész bulit, aztán pár évre rá Lucas jött a Star Wars-szal. Cirka 250 millió jegyet adtak el a filmre, ha beszámolnánk az inflációt akkor majdnem Avatar mennyiségű dollárnál vagyunk.
Amibe durva belegondolni, hogy A cápa a kritikusok között is elismerten jó film. Erről mondjuk az is tehet, hogy a mechanikus cápával sok gond volt, így Spielberg nem tudta annyiszor mutogatni a filmben, mint tervezte. Ez azt eredményezte, hogy még jobban a karakterekre, a cápát vadászókra helyeződött a hangsúly, így sima szörnyfilm helyett egy jobb dráma lett.
Nyilván valamennyire igazságtalan a mostani blockbusterekhez mérni, túloztam az előbb, mivel manapság több nagyközönségnek szánt film készül, így két évente simán van közöttük olyan, ami tetszik az embereknek és a kritikusoknak is, mint A cápa. Na persze olyanok is akadnak, mint a Transformers 2.
múltkor néztem meg újra, nekem még mindig bejön, bár néha felgyorsítottam az eseményeket :)
A Cápa tényleg rohadt jó film, és még valamiben első: először neki volt TV Spot-ja, ha jól tudom :-)
engem az döbbent meg, hogy egy kvázi lényhorror, ekkora siker lehetett. ez nem az a műfaj.
Érdekes, hogy a magyar bemutató meg napra pontosan 10 évvel az USA premier után volt, 1985. június 20-án.
Reménykedtem benne, hogy a 25. és 30. évfordulós DVD-k után idén megkapjuk végre Blu-rayen is, de a Universal másként gondolta :(
Hogy én mennyire rühellem ezt a filmet basszus :D :D
simán bealszom rajta olyan unalmas :P
Sztem maradjunk csak a Star Wars-os szülinapoknál inkább :D
Kis takonyként előbb olvastam mint láttam volna a filmet , azon ritka könyvek közé tartozik ami filmen is jó volt. A könyv a jó öreg Albatrosz sorozatban jelent meg…
Ha jól rémlik a filmből kimaradt 1-2 szaftos jelenet .
Amikor először láttam, csak az ujjaim mögül mertem kikukucskálni azoknál a bizonyos jeleneteknél (hú de rég volt). Ma már csak a nosztalgia miatt nézem, de valóban zseniális alkotás.
Én még most is nagyon szeretem a filmet! Amint kihajóznak hárman a tengerre, onnantól elkapcsolhatatlan. Ahogy vadásznak a dögre, ahogy mesélgetnek este sztorikat egymásnak, ahogy váltakozik a kalandfilmes és horroros hangulat, egyszer könnyed a zene, máskor meg idegtépő (J. Williams plusszpont:)) Azóta sem sikerült egy normális cápás filmet csinálni. Mondjuk nekem a Háborgó mélység nagyon bejött, de ez vitatott film eléggé.
Sziasztok!
Nekem személy szerint NAGY kedvenc de csakis az első szinkronnal amiben Martin Brody hangja Dunai Tamás.
én is pont a minap néztem újra, még mindig qva jó, akárhányszor képes vagyok megnézni :)
Bar nem szeretem A capat, de ketsegtelenul az egyik legjelentosebb film a filmtortenetben. Amugy kulon erdekesseg, h egy honapban adtak ki a Nashvillel, ami Uj-Hollywood zaroakkordjanak tekintheto, A capa pedig a blockbuster korszak egyertelmu nyitanya.
Hát ha beleszámoljuk az inflációt akkor konkrétan +250millió dolláral veri az Avatart (Legalábbis az USA-ban), legalábbis boxofficemojo szerint.
Nem tudom tudjátok-e de ez a történet egy az egybe Robert Shaw azaz Quint ötlete volt.
A japánok küldtek egy tengeralattjárót, és megtorpedózták az Indianapolis-t. A visszaúton. Amikor jöttünk visszafelé, miután leszállitottuk a bombát. A hiroshima-i bombát. Ezerszámra voltunk ott a vizben. A hajó 12 perc alatt elsüllyedt. Vagy fél óra múlva jelent meg az első cápa. Tigriscápa. Jó 4 méteres volt, tudja, honnan lehetett megállapitani? A vizben jobban látni a fejétől a farkáig. Mi semmit sem tudtunk, ugyanis az akció annyira titkos volt, hogy még vészjelzést sem adtak le. Az eltűnésünket sem jelentették egy hétig. Amint világosodni kezdett, megindultak a cápák. Megpróbáltunk szorosan együtt maradni. Ahogy ilyen régi képeken láttuk, amik a waterloo-i csatát ábrázolták, arra gondoltunk, ha jön a cápa, az első ember, akit megtámad, majd üvölt meg rúgkapál, mire a cápa beijed, fogja magát és elkotródik. De előfordult, hogy nem kotródott el. Van, hogy csak egyszerűen bámulja az embert. Egyenesen a szemébe bámul. Rettenetes az a tekintet. Olyan élettelen a szeme, olyan, mint egy baba üvegszeme. Ahogy közeledik feléd… olyan, mintha nem is élne. Csak, amikor harap, akkor érzed, hogy él, olyankor kifordul a szeme fehérje, és valami idegborzoló, rettenetes sikolyt hallasz. A viz hirtelen vörös lesz, és te hiába sikoltozol, hiába rúgkapálsz, jönnek a cápák, és darabokra tépnek. Aztán mire felkelt a Nap, 100 ember veszett oda. Nem tudom, hány cápa volt, talán 1000, óránként felfaltak átlagban 6 embert. Aztán csütörtök reggeltájt megláttam az egyik barátomat, Bobby Robinson-t Cleveland-ből. Baseball-játékos volt, méghozzá válogatott. Azt hittem, hogy alszik. Megböktem, hátha felébred. Lemerült, aztán felbukkant, aztán megint lemerült. És ez igy ment. Igeen… A derék alatt ketté volt harapva. Aztán az ötödik nap délben egy gép pilótája szerencsére észrevett minket, egészen fiatal srác volt, jóval fiatalabb, mint Mr. Hooper, a lényeg az, hogy meglátott jelentette a dolgot, és úgy 3 órával később jött egy gép, és kezdtek kimenteni minket. Az az érdekes, hogy akkor féltem a legjobban, ahogy ott vártam a soromra. Soha többé nem húzok mentőmellényt az életben. Szóval 1100 ember volt a hajón, 316 menekült meg, a többit megették a cápák 1945. július 29-én. A lényeg, hogy a bombát leszállitottuk.
…és ennek a filmnek köszönhető az azóta is tartó hisztéria, amely következtében az emberek számolatlanul kezdték irtani a cápákat, veszélybe sodorva a világtengerek ökoszisztémáját.
szerintem az ember már jóval hamarabb mértéktelenül vadászott állatokra, mint hogy ez a film kijött volna.
Minden idők egyik legnagyobb filmje, legendát alkottak 35 éve! Bár a cápa már kissé elavult,de mai korban is jóval nézhetőbb mint a cápás versenytársai.Vízalatti jelenetek jobban néznek ki benne mint amikor kirakja a pofáját a fehérke. Zenéje meg messze a leg stressz keltőbb amit valaha hallottam.
Cápaöldöklési-mánia tekintetében az igazi kiindulópont az 1916-os Jersey-i cápatámadások voltak, meg a Matawan-patakban történt incidensek. Nem kellett hozzá Spielberg, hogy az emberek dinamitot kezdjenek dobálni a vízbe és hasonló nem éppen környezetbarát dolgokat műveljenek pár ún. emberevő ledarálásának reményében.
Ha human megengedi, itt a fincsi wikis cikk erről, bár eléggé offba megyünk vele:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jersey_Shore_shark_attacks_of_1916
Mi az h az első blockbuster? Tucatnyi film van ami sokkal korábbi és sokkal többet hozott ill. többe is került mint a Cápa és ugyanúgy nagyközönségnek készült, pl: Elfújta a szél (1939 – csak Amerikában 1,6 milliárd dollárt hozot inflációt beleszámítva)
Adi: erre a filmre használták először ezt a kifejezést, hogy blockbuster. Mosmán érted???
Azért a PG rating az nem semmi…
Arról azért már Spielberg sem tesz említést, hogy a mechanikus cápa ellenére a végén egy bálnát robbantottak fel. Ez állítólag tényleg így volt, a halászok akiknek addig lekellett állniuk, hogy ne lógjanak bele a képbe ott szakadtak a röhögéstől. Egyébként a film a zenéjével még ma is zseniális minden butasága ellenére is (egy helyben állnak a sárga hordók közben a cápának mozognia kéne stb)
Pont hogy nem Butaság mert a hordo első sorban azért van mert az kifárassza. Te sem várhatod el hogy egésznap le fel mozogjon akkor abban a pillanatban ép csak lebegett mert elfáradt szóval nincs hiba csak annyi hogy amikor A FŐnök cigivel bemegy a hajóba kifele jövet már ég a cigije ez számít hibának sztem. A többi caskk nézőpont kérdése. Egyébként sztm egy mai Megint 17-ben több hiba volt mint a 35 éves cápában.
A cápa nem lebeghet csak úgy mert akkor megfullad…
De azért a film nagy klasszik :)
Adi
Nem errol van szo. A capa inditott el egy trendet: egyszerre rengeteg moziban volt premier (korabban eloszor csak nehany varos elit filmpalotaiban volt csak premier, aztan kesobb vettek meg a kopiat a kisebb mozik), nyari bemutato volt (ami azota is tendencia, a legnagyobb bemutatok a nyari honapokra esnek), az elso nehany napon erte el a bevetel egy igen jelentos szazalekat, illetve ezutan sok gyarto 1-1 nagy filmre kezdte alapozni a bevetelenek jelentos reszet (aztan ’80-ban a Heaven’s Gate kicsit visszavett ebbol a kedvbol). Plusz elvitathatatlan “erdeme” a filmnek, h kinyirta a ’67 es ’75 kozott kivalo, szerzoi indittatasu filmeket termelo Uj-Hollywoodot.
A cápa az nem növényevő?
Nagy film. Kiskölyökként láttam Balatonon, egy kertmoziban. Két napig nem mertem vízbe menni utána.
Ezt és az Alien első 2 részét tudom fejből. 5 nyelven! :DD
Baromi jó film. Én csak egyszer láttam, pár éve, de nagyon működött. És – szerintem – ez nagy szó egy 30+ éves filmnél. Hogy nem öregszik.
Amúgy: lehet csak én gondolom így – de basszus, mekkora poénok vannak már benne? Nyilván nem a seggreesős-jótröhögős félék, de egy-egy arckifejezésen, jeleneten szakadtam.
Eleve, a Roy Scheider – Richard Dreyfuss – meg a halász hármas az utolsó harmadban tökéletes, minden szempontból.
Szerintem ettől jobb film nincs is! Minden nap megnézem és nem unom meg! Attol hogy régi film még ma is megállja a helyét! A szereplőket is jol megválogatták!
Barbi: minden nap megnézed lol