Leave The World Behind

Bárcsak megtehetnénk! Mármint a film címét. Mondjuk a történetről nehéz lesz beszélni spoilerek nélkül. Sőt, még a véleményem is ellövöm itt az elején, miszerint csak nagyjából tetszett a film, de közben meg mindenképp értékelem, hogy próbálkozott valamivel. Érdekes, de kettős a végeredmény, gondolom pont ezért olvastam itt kommentekben a két végletet róla, nem pedig azt, hogy “közepes sz*r”.

A történet egy család körül indít, akik kimennek New Yorkból kis nyaralásra Long Island partjaira, mivel a feleség rájön, hogy utálja az embereket. Két gyerek és férj meg is érkezik a bérelt luxus házba, le is ugranak a strandra, ahol egyenes a part felé tartó olajtankhajó zavarja meg az idillt. Aztán este a ház tulaja is beállít, miszerint ott akar aludni, mivel nem akar visszamenni New Yorkba. Közben az internet is elmegy, és más furcsa dolgok történnek.

Igazából itt bomlik szét a történet, és kerül elő, hogy miről is szól, hiszen a fehér és a fekete család teljesen bizalmatlan egymás irányába, mondhatni megosztottak, és látszólag ez itt a lényeg, csak személyes dráma szintre hozva, hogy Amerika megosztott, és az ott élők már senkiben sem bíznak vagy épp bízhatnak.

Közben szerintem még akár az olaj tanker jelenetbe is bele lehet látni, hogy a NagyVilág a katasztrófa felé tart, és erre a szülők szörnyülködve reagálnak, a gyerekek meg fél másodperc alatt szinten unottan túlteszik magukat. Igazából egyikőjük teljesen a 90-es évek idilljébe vágyik vissza, amikor minden egyszerűbb volt, és ami neki kimaradt. Erre tekint nosztalgikusan egy sokaknak ismerős sorozattal. Az az időszak volt a mostani civilizáció csúcspontja?

A megvalósítás viszont néhol teljesen elvesztett engem. Tudjátok milyen volt? Mintha pár remeknek kitalált pillanatot össze akartak volna kötni valahogy. A feszültséges csúcspontok működtek, a modern civilizációsok főleg, de baromi nagy kontrasztban voltak a többivel, ami egy rosszabb Shyamalan művet idézett.

Viszont a profi szereplőgárda: Julia Roberts, Mahershala Ali, Ethan Hawke, Myha’la, Kevin Bacon kicsit kihúzta a végeredmény rosszabb perceit is a bajból. A vége viszont ütött, de nyilván arról már főleg nem írhatok semmi. Mondom, összességében az érdekes halmazba került nálam, de mégsem tudnám azt mondani, hogy kifejezetten jó.

24 hozzászólás a “Leave The World Behind” bejegyzéshez

  1. Pont most fejeztem be a filmet, Tökéletesen egyetértek, nekem is kettős érzéseim támadtak, igazából nem is tudnám pontozni. Mindenesetre érdekes élmény volt.

  2. Az olaj tankeros résznél kicsit fogtam a fejem, ahogy közeledik a part felé, az emberek meg matraccal együtt menekülnek. Pont leszarnám a matracot ilyenkor.

  3. nagyjabol egyetertek a kritikaval, de szamomra ez annal kevesebbet ert, 6/10, es az is csak alulrol surolva (valoban vannak benne jo pillanatok, de azert azok sem annyira jok, es az osszhatas meg verszegeny. A szereplogarda valoban kivalto, igazan kar volt erre elpazarolni oket)

  4. jó kritika lett. azt meg tudja mondani valaki, hogy a Tesla-k hogyan vezették magukat net és GPS nélkül?

  5. Spoiler! Azt még most sem értem, h az állatok viselkedését miért kellett ennyire túltolni. A film kifutásával kapcsolatban semmi értelme nem volt az őzek, madarak gyülekezésének. De ami még ennél is idegesítőbb volt, h lezuhant egy repülőgép a szomszédban, de azt csak akkor tudták meg, amikor Mahershala Ali közölte velük a szörnyű eseményt.

  6. Nekem nagyon tetszett a film, felüdülés volt a szokásos középszar filmek után. Nálunk asszony mondta, hogy ezt meg kéne nézni és nézzem meg én is a trailer-t előtte, hogy érdekel-e, de végül az előzetes megnézése elmaradt és így jártam a legjobban, mert semmit nem tudtam a filmről és fogalmam sem volt, hogy mire számítsak. Szerintem tegyetek egy próbát mindenképp, a szereplőgárda is profi. A Tesla-fricska pedig külön tetszett. :D

  7. Én nagyon élveztem minden pillanatát, a Shyamalanos túlzások is működtek (bár néhány gyenge állat CGI olyan uncanny valley érzést teremtett, ami számomra pluszt adott a feszült jelenetekhez, de az nyilván nem szándékos volt).

    Kedvenc jeleneteim Mahershala Ali monológja a vacsoraasztalnál és Kevin Bacon nagyjelenete a két másik veteránnal – meg nyilván a vége, az egy hatalmas mosolyt csalt az arcomra, főleg hogy ezt Netflix pénzből finanszírozva üzenték, így kell ezt csinálni:)

    Nem azt mondom hogy sokszor újranézős, de Netflixen a kellemesebb idei filmek közt volt számomra (nem is hiszem, hogy lesz még náluk jobb, ha a Maestro és Rebel Moon közül kéne válogatni – bár a Chicken Run folytatásában még nagyon bízom).

  8. “bár néhány gyenge állat CGI olyan uncanny valley érzést teremtett, ami számomra pluszt adott a feszült jelenetekhez, de az nyilván nem szándékos volt”

    ezt külön ki sem emeltem de pl. a flamingóknál konkrétan az arcomat kapartam. És pont azért amit írsz is hogy az a mértékű uncanny (ha annak egyáltalán van mértéke :) az tényleg egészen viszolyogtató érzést keltett ami még akár jó is lett volna _HA_ szándékos (mittudomén valami lázálmot ábrázol) de hát ahogy írod is, ezer százalék hogy ez nem egy kreatív döntés hanem itt ennyi pénz/energia jutott rá.

  9. Human: kicsit az az érzésem a kritikáidnál, hogy a túltolt filmekbe nem mersz beleállni, mintha tudat alatt kötelező lenne szeretned (pl: Oppenheimber, Megfojtott virágok). Az utóbbit bátor film Scorsese mestertől, de csak a vágószobában megmenthették volna meg a végterméket. Az Oppenheimert pedig oldalakon keresztül lehet darabokra szedni, annyira fércmű, színészgárda ide vagy oda…

    A leave the world nem tökéletes, de műfajában olyan ritka jó misztikus film, amire már Shyamalan se képes, a filmvégi csattanó meg akkora pofon a nézőnek, ami csak akkor nem csattan, ha nem tudta értelmezni.

    Az idei harmatos felhozatalból nekem ez és a Fair play viszi a pálmát, de írjon valaki jobbat, mert én se láttam mindent.

  10. egyetértek a kritikával, ráadásul én egy pillanatra el is bóbiskoltam..nem azért mert untam, egyszerűen fáradtan estem neki.

    Én talán az asszonypajtás kirohanásán röhögtem a legjobban (most jössz még csak rá, hogy utálod az embereket? good for u hon’:D)

    Nem érdemel akkora ekézést, mint amiket itt láttam korábban, de manapság már mindenki mindenbe is beleköt és semmi sem elég jó, pedig napokkal később is lehet rajta töprengeni.

  11. “ami csak akkor nem csattan, ha nem tudta értelmezni.”

    ez az “erv” meg mindig orokranglistas a legbenabb dumak rangsoraban!

    “és a Fair play viszi a pálmát”

    ezzel egyutt meg foleg, a multkor valaki dicserte hogy egesz jo igy megneztem, nem kellett volna, nem veletlenul tudtam anno elmenni mellette, itt off igy nem reszletezem (es persze mufajban sem osszevetheto) de az a film meg ennel is sokkal sokkal kevesebbet er.

  12. A családban is a két véglet volt jellemző. Attól, hogy végig izgalomban és homályban tartott a film én rossznak tartom a filmet de asszony imádta és még egyszer megnézné (de vele aztán nem az egyszer tuti XD ).

  13. todie: A Tesla önvezető rendszere (ha kész lesz) pontosan attól más, mint a többi gyártóé, hogy nem igényel GPS-t és Internet kapcsolatot. Úgy vezet, mint az ember. Látja és értelmezi a körülményeket. Igen, ez gyakorlatilag egyfajta mesterséges intelligenciát kíván, de a Teslánál ezt szeretnék megvalósítani.

  14. bvr: sorry, de némi intelligencia szükségeltetik a megértéséhez. Ha annak hiányában nézed, akkor ez csak egy misztikus film mindenféle mögöttes tartalom nélkül.

  15. csótányjoe, ugy tunik neked meg azt az egyszeru kommentet sem sikerult megertened :)
    Persze, szuksegeltetik nemi intelligencia (miert gondolod hogy errol gyozkodni kell?), de persze egyben elegseges is, leven ez nem egy extra bonyolult film (hogy a “Ha annak hiányában nézed, akkor ez csak egy misztikus film mindenféle mögöttes tartalom nélkül” valaszresz honnan jottaz vegkepp nem vilagos. Mi utalt arra hogy ilyennek gondoltam volna ezt a filmet?)

    Vegul akkor szajbaragosabban: a bena duma az amikor valaki azt hiszi egy masik nezonek csak azert nem csattanhat hatalmasat valami mert nem ertette. Gondolj arra hogy termeszetesen ertette (miert ne ertette volna) csak nem tarja eleg jonak.

  16. Imádtam, nekem szépen összeállt az egész, hiszen sokszor maguk a szereplők adnak válaszokat egy-egy kérdésre, csak éppen korábban vagy éppen egy későbbi jelentben, amikor elvileg másról van szó.

    Érdemes elolvasnia Telexen megjelent kritikát, segíthet megérteni miért nem tetszik valakinek a film, nekem éppen attól volt remek szórakozás (és szerintem ez a volt a készítők célja is), aminek hiányát a cikkben a kritikus többször is felhánytorgatja.

  17. Tetszett, rég láttam hasonlót.
    Amúgy, ha már vízparton voltak, akkor próbálkozhattak volna hajóval is bemenni a városba. :)

  18. Azt tudja valaki végülis miért hullottak ki a srác fogai??

    22. Szerintem sem az nem derült ki hogy ők vízparton voltak sem az, hogy a város vízparton volt. Vagy lemaradtam valamiről?

  19. Én tegnap tudtam le, nekem nagyon tetszett az egész. De ez inkább kamara film, mint sem popcorn mozi. Lassú és folyamatosan emeli a feszültséget, miközben rendesen kritizálja a mai modern Amerikát. Néhol persze klisés kicsit, a conteos szomszéd karaktere eléggé faék mód megírt, de engem a végkifejlet kárpótolt. Persze 2 és fél órát erre felhúzni lehet egy kicsit vérszegény, de a hangulat, a mondanivaló és a katarzis engem kárpótolt.
    Mondjuk ehhez lehet kellett az is, ami most is zajlik odakinn a falakon kívül..

    Nálam szolid 8/10.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Az írott szöveg (c) 2004- , a médiatartalmakkal az eredeti jogtulajdonosok rendelkeznek.